Pospíšil (ODS) poslance vyzval, aby do trestního zákoníku bez širší debaty nezasahovali. Podle něj je možné laserové útoky na piloty letadel postihovat i stávající formou zákona. Exministr spravedlnosti nechtěl, aby se stalo zvykem, že se do zákoníku bude nezodpovědně zasahovat s tím, že v budoucnu by mohl být zcela nepřehledný.

Podpořil ho i právní expert ODS Marek Benda. "V zákoníku je uvedeno, že je zakázáno obecně ohrožovat - a to tam budeme doplňovat, že je zakázáno obecně ohrožovat letadla, potom tam budeme dávat, že je obecně zakázáno ohrožovat autobusy? Proč?“ ptal se poslanců Benda.

Video

Laserové záblesky oslepují piloty. Zdroj: youtube.com

Nicméně proti jejich argumentaci se zvedly ohlasy nasvědčující tomu, že zákoník platný od počátku tohoto roku je na laserové útoky krátký. Poslanci si vyslechli mimo jiné, že například ve třech případech byl u pilotů poškozen zrak, jednou dokonce došlo k poškození centrálního vidění.

Tyto ohlasy podpořil i ministr dopravy Gustav Slamečka, podle nějž byly kvůli útokům podány žaloby, ale státní zastupitelství trestní stíhání zastavilo.
Nakonec i Pospíšil přistoupil na změnu, která by problém ošetřila, navrhl ovšem "co nejméně škodlivou úpravu“.