"Máme připravený projekt, který se jmenuje Modré domy v regionech," řekla ve čtvrtek Právu hlavní manažerka ODS Libuše Benešová. "Cílem má být, aby tam, kde region chce sídlit ve vlastní nemovitosti, v nějakém čase byla tato koncepce naplněna." Benešová upozornila, že ne každá krajská reprezentace ODS má o vlastní dům zájem, protože jsou s tím spojeny starosti.

Cena budov se má pohybovat kolem pěti miliónů. Jak Benešová připomněla, obdobnou částku ODS zaplatila za sídlo v Ústí nad Labem. Po Praze a Budějovicích ODS připravuje koupi domů v Ostravě a Plzni.

Objekt ke komerci

Jihočeští občanští demokraté jsou po KSČM druhou politickou stranou na jihu Čech, která disponuje vlastním sídlem. ODS nedávno koupila v Českých Budějovicích objekt i sousední nezastavěný pozemek u jedné v hlavních ulic směřujících z centra k třem největším sídlištím ve městě.

"Ano, je to pravda. Již v době, kdy jsem byl místopředsedou strany, jsem usiloval, aby ODS takové objekty koupila a pevně se tak zakotvila," řekl Právu poslanec Miroslav Beneš a dodal, že s výběrem lokality i objektu je spokojen. Podle hlavní manažerky stál samotný dům do 3,5 miliónu, ale ještě není zapsán v listině vlastnictví ODS. "Vlastní objekt jsme koupili od firmy AutoCont prostřednictvím realitní kanceláře a vzhledem k tomu, že jde o menší dům, přikoupili jsme od správce konkurzní podstaty rovněž sousední pozemek. Nemáme co tajit, a proto mohu otevřeně říci, že náklady na koupi nepřesáhly pět miliónů korun," uvedl budějovický regionální manažer Vlastimil Švestka.

Platit bude stát

Zdroj blízký regionálnímu vedení ODS, který byl s transakcí podrobně obeznámen, Právu řekl, že k dispozici byla suma až devíti miliónů. Podotkl, že když se při koupi ušetřilo, bude možné objekt výrazně přebudovat. V přístavbě by měla být zasedací místnost pro šest desítek členů regionální rady a pokud bude dost peněz, o čemž nepochybuje, mohla by část objektu po úpravách sloužit i ke komerčním účelům.

"V první fázi do března příštího roku po nezbytných úpravách by v domě měli sídlit českobudějovický oblastní manažer, jedna poslanecká a jedna senátorské kancelář," řekl Právu člen českobudějovické oblastní rady ODS a dodal: "Budeme nyní měsíčně získávat i určitou sumu z nájmů od senátorské a poslanecké kanceláře. Tedy peníze ze státního rozpočtu. Ročně půjde o částku převyšující půl miliónu. Osobně si myslím, že jsme mohli možná ale vybrat lépe především z hlediska parkování, které je zde omezené."

Milióny i na kampaně

Jak řekla Benešová, ODS letos pro regionální sídla vyčlenila 20 miliónů korun. ODS disponuje značnými prostředky díky loňskému rekordnímu příspěvku od státu a sponzorů. ODS si za rok 2002 přišla na téměř 350 miliónů korun. Z toho dostala od státu 254 miliónů, dary činily 62 miliónů korun.

Kromě nákupu nemovitostí peníze příští rok poputují na volební kampaně. Za rok 2004 se konají volby do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu. "Já si nepředstavuji, že na podzimní kampaň se částka bude pohybovat nad 30 miliónů," soudí Benešová. V červnu se bude volit do Evropského parlamentu. Podle Benešové ODS i tam vydá do 30 miliónů.