O svém návrhu chce Chládek jednat s dalšími senátory za ČSSD a má prý předběžné zprávy, že jej podpoří. Většinu v Senátu má ale ODS. Ta nominovala nynější ministryni školství Miroslavu Kopicovou, která maturity prosazuje.

Chládek kritizoval třeba předraženost maturit, ty dosud přišly na 342 milionů korun. "Důrazně tímto paní ministryni Kopicovou žádám, aby nepodepisovala již žádné smlouvy, které se jakýmkoli způsobem týkají příprav a realizace státních maturit. Jako ministryně udržovací vlády nemá mandát na to, aby činila jakékoli nevratné kroky," uvedl.

Sociální demokraté se už dříve nechali slyšet, že místo "těžkopádné státní maturity" by dali přednost flexibilnější standardizované zkoušce. Podle Chládka by se měl udělat finanční audit příprav na novou maturitu, poté by se měl systém přepracovat do podoby použitelné v praxi. Víc by se prý mělo diskutovat s odbornou veřejností a také s vysokými školami, zda budou uznávat výsledky státní maturity při přijímacích zkouškách.

Start naplánován na rok 2011

"Taková ničím nepodložená prohlášení maturitu poškozují. Chápu, že se blíží volby, ale v případě maturity musí jít v první řadě o prospěch žákyň a žáků," ohradila se proti kritikám Kopicová. Nelíbí se jí, že by se měly maturity stát součástí předvolebního boje. Přípravy prý běží podle plánu. Její úřad už třeba vybral dodavatele na logistické zajištění maturit za 300 miliónů korun, další tendry za 82 miliónů se budou v nejbližší době vypisovat.

Zkoušky by se měly spustit příští rok na jaře. Příprava státních maturit stála od roku 2000 celkem 342 milionů korun. Do roku 2011 pak spolkne ještě dalších 285 miliónů, provoz bude ročně stát čtvrt miliardy. Státní maturity měly původně začít v roce 2008, pak v roce 2010. Jejich start byl kvůli nepřipravenosti posunut na rok 2011.