Vízový štítek má pro tiskárnu cenin hodnotu pouze výrobních nákladů, v podsvětí se ale podle ČT cena nevyplněného štítku vyvažuje zlatem. V dokladech cizince totiž znamená zlegalizování jeho pobytu. Nakládání se štítky proto podléhá velice přísným pravidlům. V Brně je ale zřejmě někdo porušil, uvedla televize.

Viník neznámý

Vnitřní vyšetřování na brněnské cizinecké policii na viníka neukázalo. Kauzou se proto od loňského prosince zabývá policejní inspekce.

"Nejsou v této věci zahájeny úkony trestního řízení," řekla mluvčí inspekce Martina Lídlová. Policie nechce k případu zveřejnit žádné informace, neuvedla ani to, kolik lístků z tisícikusového balíku zmizelo.

Zneužití v Číně

ČT zjistila, že štítky už někdo zneužil na území Číny. "O záležitosti víme, byli jsme čínskou stranou pověřeni o prověření pravosti těchto vízových štítků a ve spolupráci s cizineckou policií jsme čínskou stranu informovali o tom, že jde o padělky," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Filip Kanda.

I když chybějící sériová čísla figurují v mezinárodní policejní databázi, riziko je veliké. Zneužitý originální vízový štítek lze odhalit jen při důkladné kontrole, informovala televize.