"Jestli někdo vyměkl, tak to nejsem já. Vláda neměla důvod ve Sněmovně zákon, který se opakovaně nedostal na program, prosazovat,“ prohlásil zvýšeným hlasem Fischer až ho tiskový mluvčí mírnil s poukazem na to, že "zdraví má pouze jedno".

Rozlícený Fischer pak dodal, že proti Bursíkovým nařčením se chce bránit všemi dostupnými prostředky, a to i právní cestou.

Má odpovědi pro Bursíka

Na otázku, zda Bursíkovi podal pět uspokojivých odpovědí, jimiž poslanec podmínil svou omluvu, Fischer zostra odvětil: "Já jsem tak neučinil, protože nejsme u maturity nebo státních zkoušek. Měl plnou možnost, aby se mne na to zeptal v interpelacích, to je standardní procedura."  Má ale připraveny tři stránky s odpověďmi, připustil nakonec ministerský předseda.

 

Zdůvodnění vlády je prostě skandální podlehnutí lobbismu a naznačuje korupční jednání vlády.Martin Bursík

Poslanec Strany zelených minulé úterý na plénu Sněmovny na adresu kabinetu řekl, že odmítnutím novely horního zákona ztratil punc nevinnosti a podlehl "nesmyslné a lživé argumentaci ministerstva průmyslu". [celá zpráva]

Použil dokonce slova o korupci, když uvedl, že "zdůvodnění vlády je prostě skandální podlehnutí lobbismu a naznačuje korupční jednání vlády".

Premiér následně požádal o veřejnou omluvu, kterou vzápětí Bursík odmítl a nádavkem formuloval pětici otázek, na něž by měl premiér odpovědět. [celá zpráva]

Zelení: Bursík trefil do černého

Nedlouho po tiskové konferenci vydala Strana zelených prohlášení týkající se povolení těžby v blízkosti Litvínova. Nesouhlasí s místním starostou Danielem Volákem, aby v případě prolomení limitů těžby dávala těžební společnost jako kompenzaci za zhoršené podmínky života deset tisíc korun ročně pro každou domácnost. Podle zelených by měli těžaři investovat do rozvoje obcí i v současnosti.

"Poslední kroky konané vládou ČR jen dokumentují, jak úspěšný je lobbing společnosti Czech coal. Martin Bursík zřejmě svým vystoupením v Poslanecké sněmovně trefil do černého,“ dodal mimo jiné šéf ústecké organizace zelených Petr Klepiš.