Očkování by se mělo týkat především policistů, hasičů, zdravotníků, ale i samotného prezidenta. Jedná se o lidi, kteří byli určeni jako nezbytní pro chod státu.

"Mě se to určitě týkat nebude. To nepřipadá v úvahu," řekl prezident. Prasečí chřipku označil za chatrnou a nevýznamnou chorobu.

"Vetuji možnost, že by se kvůli této potencionální chřipce mělo něco někomu nařizovat. To je pošlapávání elementární lidské svobody. Není to potřeba dělat. Toto není fatální nemoc," tvrdí Klaus.

Klaus v minulém týdnu připodobnil prasečí chřipku k mediální bublině, která je podle něj na úrovni globálního oteplování.

Prezidenta coby vrchního velitele ozbrojených sil se dotkl původní záměr ministerstva povinně očkovat 16 000 vojáků a civilních zaměstnanců armády. Nakonec armáda počítá s očkováním pouze poloviny původně předpokládaného počtu.

Povinné očkování se principielně nelíbí ani ministryni zdravotnictví Daně Juráskové, jejíž resort materiál na základě Bezpečnostní rady státu předkládá. Jurásková by dala přednost dobrovolnosti.