"Je to ve stadiu úvah, pan Kinský je některými výroky, které jsou prezentovány v médiích, poškozený také v zahraničí, například v Rakousku nebo v Německu," řekl na dnešní tiskové konferenci právní zástupce Kinského Jaroslav Čapek. Žalobu by podle něj podal v Rakousku.

Čapek již dříve označil Dostálovy výroky na adresu Kinského za řízenou kampaň. Vadí mu mimo jiné to, že Dostál kritizoval rozhodnutí soudů, které daly Kinskému za pravdu.

Z Dostálových výroků Čapek jmenoval aféru kolem osvědčení o státním občanství, které Kinskému vydala matrikářka Prahy 1 Jana Talmanová. Dostál ji za to, že o osvědčení rozhodla jen na základě pasu, nazval loni v deníku Právo hlupákem a nařkl ji z úplatkářství. "Ministr Dostál se otevřeně vyjádřil v tom smyslu, že otázka pasu má zázemí v nějakém úplatkářství, což je vážné obvinění," uvedl Čapek. Dodal, že sbírá také další podobné ministrovy výroky, které by mohl použít jako podklad pro soud.

V šesti případech je rozhodnuto

Kinský se nepokusil získat nemovitosti v restitučním řízení v devadesátých letech, ale snaží se ho domoci nyní pomocí více než 150 žalob na určení vlastnictví. Celkem se jedná o majetek umístěný v různých koutech České republiky v hodnotě zhruba 40 miliard. Pravomocné rozsudky dosud padly v šesti případech, Kinský kromě jednoho vyhrál.