Zatímco varování před závějemi, sněhovými jazyky a silným větrem platí od pátečního večera do soboty, vesměs v polohách nad 700 metrů nad mořem, silný mráz sevře Českou republiku od neděle do úterka. Podle výstrahy mohou po tyto dny nejnižší noční teploty klesat na -13 až -18 stupňů Celsia.

Meteorologové také očekávají, že do sobotního rána  může na hřebenech Šumavy, v Krkonoších, v Orlických a Jizerských horách napadnout 15 až 25 cm sněhu. To souvisí s přechodem dalšího frontálního systému, který bude přes naše území postupovat směrem k východu. Následně začne proudit do Česka studený vzduch od severozápadu.

Video

Sněhová kalamita v Liberci (TV Prima)

Varování před silným větrem platí pro Pardubický, Královehradecký, Liberecký, Zlínský, Olomoucký na Moravskoslezský kraj až do sobotního poledne. Týká se poloh nad 700 metrů nad mořem.

V souvislosti se sněžením a silným větrem varují meteorologové na celém území republiky také před tvorbou sněhových jazyků. V celek 11 krajích bude do sobotního poledne platit i výstraha před tvorbou závějí. Opět zejména v polohách nad 700 metrů nad moře. Varování se netýká hlavního města, středních Čech a Jihomoravského kraje.

Zimní počasí komplikovalo po celý týden život  zejména řidičům. Lidé však museli čelit i rekordně nízkým teplotám, které na některých místech klesly až na -30 stupňů Celsia. [celá zpráva]