Stížností vojáků se bude muset znovu zabývat velitel společných sil, kterým se po odchodu Halašky stal generál Hynek Blaško.

„Armáda bude muset s vojáky znovu jednat, nyní ale podle práva, předtím jejich argumenty zcela ignorovala,“ řekl Právu právní poradce vojáků a bývalý kapitán vrtulníku Miroslav Pechát.

Rozsudek ještě nenabyl právní moci a armáda se může odvolat. „Ministerstvo obrany zváží svůj další postup po obdržení písemného vyhotovení rozsudku,“ sdělila Právu tisková mluvčí ministerstva obrany Lucie Kubovičová.

Žalobu na armádu podalo celkem 53 pilotů, techniků a záchranářů. Nelíbilo se jim, že musí sloužit 24hodinové služby, ale plný plat dostávají pouze za 12 hodin a druhou polovinu služby jim armáda platí jen jako služební pohotovost, která je honorována pouze 50 procenty platu a není ani započítávána do fondu pracovní doby.

Podle Pecháta to pro piloty a techniky leckdy znamená, že musí odsloužit navíc okolo 90 hodin přesčasů měsíčně a sloužit tak v přepočtu každodenně mimo víkendu 12hodinové služby.

Pro armádu není pře s vojáky jednoduchá hlavně proto, že by mohla být kamínkem, který spustí lavinu dalších žalob. Také jde o docela hodně peněz, podle Pecháta každá žaloba počítá s náhradou mzdy a s penále, což znamená ve většině případů částku okolo jednoho miliónu korun.

„Je paradoxem, že lékaři a sestře, kteří slouží ve stejném vrtulníku, je proplácena plná mzda a odpracované hodiny jim jsou započítávány do fondu pracovní doby,“ podotkl Pechát.