"Dlouhodobou stagnaci preferencí vnímám jako velmi významnou. Chceme-li volby vyhrát, musíme začít s velmi aktivní politikou. To je pochopitelně úkol pro celou ODS," uvedl v pátek Bém. Pokles preferencí se podle něj datuje na přelom října a listopadu loňského roku. Pražský primátor ale zároveň zdůraznil, že všechny průzkumy veřejného mínění bere s rezervou.

Prosincový průzkum agentury STEM/MARK, který si zadala strana Věci veřejné, naznačil, že někdejší dominance ODS je minulostí. TOP 09 by získala v Praze 27,5 procenta hlasů, zatímco ODS by o půl procentního bodu zaostávala. Třetí ČSSD i následující Věci veřejné by již zaostávaly o více než 13 procentních bodů.

"Jako v té židovské anekdotě - než abych se těšil, tak tomu radši nevěřím. Pánbůh nám pomáhej, ale do voleb ještě zbývá dlouhý čas," reagoval na výsledky průzkumu předseda TOP 09 a její pražský volební lídr Karel Schwarzenberg.

Pokles preferencí je problém

Neoficiálně členové pražské ODS připouštějí, že pokles preferencí v Praze je velký problém, kterého se obávají. "Je to vztyčený prst. Kdysi se říkalo, že v Praze vyhraje volby i tenisová raketa (někdejšího šéfa ODS a nyní prezidenta Václava) Klause, ale to není pravda," řekl jeden z nich.

Jako pozitivní věc uvnitř pražské ODS vidí, že jim konkurují pravicové a programově blízké strany. Věří proto, že se jim voliče podaří znovu přesvědčit. Důraz by rádi kladli především na kampaň, která by měla být kontaktní, a na aktivní řešení kauz magistrátu, jako je například Opencard.

Bém měl zůstat v Antarktidě

Interní průzkumy ODS podle zdroje blízkého vedení strany tento trend naznačují už delší dobu a mezi občanskými demokraty kvůli tomu hodně stoupá napětí, mimo jiné mezi místopředsedou strany Ivanem Langrem a pražskými poslanci ODS.

Ostrá kritika kvůli klesajícím preferencím podle něj směřuje také na Bémovu hlavu. "Kdyby zůstal na dovolené v Antarktidě, tak by to ODS možná zachránilo volby," řekl.

Stranu poškozují kauzy magistrátu

Podle člena pražské ODS, který nechtěl být jmenován, se o preferencích TOP 09 mezi občanskými demokraty často diskutuje. "Kauzy spojené s pražským magistrátem nám nepomáhají. Škodí nám i medializace konfliktu mezi primátorem Pavlem Bémem a předsedou strany Mirkem Topolánkem," poznamenal člen ODS. Za chybný krok označuje i to, že Topolánek slíbil, že v případě prohraných voleb odstoupí. "Pro někoho to může být motivace, proč ODS nevolit," dodal.

Vlastní průzkum, jak si vlastně občanští demokraté v Praze stojí, by měla mít strana k dispozici přibližně za měsíc. Sloužit by měl především interním potřebám strany a měl by zjistit, co Pražanům schází, co jim vadí a co by chtěli zlepšit.