O plánu ministerstva píší Lidové noviny, které uvedly, že návrh je již hotový a v nejbližší době by měl být předložen poslancům.

Analýza ministerstva přitom ukázala, že proti novému způsobu přijímacího řízení je 80 procent středoškolských ředitelů, když nejvíce kritizovali ředitelé náročnější administrativní postupy. "Mezi ně patří třeba zasílání písemných informací o přijímacím řízení do vlastních rukou, ale i vše, co souvisí s agendou zápisových lístků," uvedla mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová.

Naopak spokojeni se současným stavem jsou rodiče a samotní uchazeči o studium. Podle analýzy se jim líbí právě hlavně to, že mají díky většímu počtu přihlášek větší možnost se strategicky rozhodovat. Oceňují také snížení psychologické náročnosti pro žáky, kteří můžou podat větší množství přihlášek.

Zásadně proti návrhu ministerstva je ODS. "Rozhodně takovýto návrh nepodpoříme," uvedl školský expert ODS Walter Bartoš. Naopak podle stínového ministra školství Jiřího Havla z ČSSD není toto téma největším problémem vzděláváním. Sám Havel by však byl nejraději, kdyby se vrátil systém jedné přihlášky.