O své nedávné čtrnáctidenní dovolené nechtěl Bém nic říkat, spekulovalo se však, že ji tráví na Antarktidě. "Já nedělám žádné tajnosti s ničím. Ale říkám, že dovolená je soukromá věc každého člověka," řekl v televizi Bém.

Primátor tak zdolal poslední z nejvyšších vrcholů všech sedmi kontinentů, který ještě nedobyl. Výstupem na antarktický Mount Vinson (4897 m) se zařadil do elitní skupiny horolezců, kteří se mohou pyšnit zdoláním tzv. 7 summits. Šest včetně Mount Everestu jich má už za sebou z dřívějška.

"Mým snem je dokončit projekt zdolání sedmi nejvyšších vrcholů sedmi světových kontinentů," řekl loni. O tom, že Bém jel na antarktickou výpravu, se spekulovalo už loňskou zimu. Ani tehdy Bém neinformoval, kam na dovolenou pojede.

Na Antarktidě je nyní léto, teploty zde v lednu mohou vystoupat i nad nulu. To však jen na pobřeží. Třináct kilometrů dlouhý Vinson Massif leží asi 800 kilometrů od moře.

Bém čelil kritice, že dovolenou, jejíž podrobnosti tajil, trávil v době, kdy se Praha potýkala s největší sněhovou kalamitou za poslední roky. Prahu v době jeho nepřítomnosti vedl primátorův první náměstek Rudolf Blažek.