"Ano, je to pravda, je to součást procesu, o který se snažíme,“ potvrdila včera Právu Bobošíková. "Voliči volají po tom, aby se netříštily hlasy,“ uvedla pak Volfová. Dodala, že v programu se zaměří hlavně na otázku zadlužování země a boje proti korupci.

Se Suverenitou se před volbami spojilo celkově už na dvacet politických uskupení. Bobošíková kromě SDŽ a své Politiky 21 jmenovala například politické strany Severočeši, Mostečané Mostu nebo Doktoři za uzdravení společnosti (ti se na Karlovarsku dostali do vedení kraje).

Předsedkyně Strany důstojného života Jana Volfová

Předsedkyně Strany důstojného života Jana Volfová

FOTO: Archiv, Právo

Spojení sil se SDŽ si Bobošíková pochvaluje. Poukázala na to, že SDŽ má asi 2 800 členů. Uskupení tvořící se kolem Suverenity má nyní díky tomu už na pět tisíc členů.  

Bobošíková i Volfová loni koketovaly se vznikající Stranou práv občanů expremiéra Miloše Zemana, ze spolupráce ale nakonec sešlo. SDŽ přitom Zeman podpořil při vzniku i před evropskými volbami.

Proti Paroubkovi a Zemanovi?

Zajímavé je, že Bobošíková i Volfová v eurovolbách kandidovaly jako jedničky v Ústeckém kraji. Nyní, když spojily síly, je otázkou, která z nich v čele kandidátky v regionu zůstane. Volfová říká, že to nebude problém. "Ženy se vždycky dohodnou,“ řekla Právu Volfová. Již nyní se přitom v Ústeckém kraji s napětím očekává souboj Paroubek – Zeman – Gandalovič. 

Suverenita získala v evropských volbách 4,26 procenta, octla se tak těsně před branami Evropského parlamentu. Spolu se ziskem SDŽ, který dosáhl v těchto volbách 0,72 procenta, by Bobošíková nutnou pětiprocentní hranici pro Sněmovnu při formálním součtu překonala.