V rámci opatření by měl Národní bezpečnostní úřad prověřit majetek všech členů těchto komisí. Podle Fischera se to ovšem nemusí zamlouvat všem ministrům.

"Návrh projednáme v pondělí na zasedání vlády. Bude kolem toho tvrdá debata,“ dodal Fischer. 

Svoboda si od prověrek slibuje, že se ukáží pochybnosti u zadávání některých drahých zakázek, které by se pak musely zrušit. Spekulace se rojí například kolem stomiliardového tendru na odstraňování ekologických škod.

Čtěte také: Lidovci nepodpoří 13. důchody, rušení poplatků ani změnu nemocenské

Návrh na zrušení tendru je samostatnou kapitolou v lidoveckém tzv. vánočním dárku pro ministra financí Eduarda Janotu, který má pomoci zemi z rozpočtové krize. Zavedení přísných opatření má podle KDU-ČSL zabránit miliardovým únikům ze státní kasy. Navíc počítá s navýšením daně z hazardu.

Balíček zavádí "agenta provokatéra" i korunního svědka

Svůj protikorupční balíček má také vláda, který se s lidoveckými návrhy občas překrývá. Návrh zákona o protikorupčních opatřeních počítá s možným přerušením a následným zastavením stíhání obviněného, který by mimo jiné pomohl s objasněním organizované kriminality. Balíček také upravuje institut takzvaného protikorupčního agenta a vymezuje podmínky, za jakých by bylo možné "předstírat zájem podílet se na trestném činu".

Po pondělní diskusi vláda nepodpořila lidovecký návrh na zavedení protikorupčního agenta s tím, že přinese vlastní návrh. Svoboda na tiskové konferenci uvedl, že nezáleží na tom, kdo návrh přinese. Poznamenal pouze, že ten lidovecký už ve Sněmovně leží.