"Opencard je typický double 'jan', Janoušek - Jansta," řekl Topolánek v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize, když přišla řeč na korupci. Není to podle něho nic stranického. "Takhle prostě fungují některé zakázky v Praze," podotkl Topolánek, kterého Bém často kritizoval a neúspěšně proti němu kandidoval na předminulém kongresu ODS do čela strany.

Topolánek prý bude zvědavý na ministra vnitra Martina Pecinu nominovaného do vlády ČSSD, jak a s jakou horlivostí bude případ Opencard vyšetřovat. Trestní oznámení podala nezávislá zastupitelka Jana Ryšlinková. Podle Topolánka není možné, aby kauza vyzněla do ztracena.

Jansta není v městské radě ani nebyl šéfem útvaru, který příslušná výběrová řízení vypisoval, hájil advokáta blízkého Lidovému domu Paroubek. "Je to zoufalá snaha odvést pozornost od Opencardů, Viamontů a všech těch pomníků po vaší éře," soudí předseda socialistů, který Opencard přirovnal již dříve k pokusu o prodej Karlštejna. Doufá, že Pecina nebude řešit nic, že případ vyšetří policie a státní zastupitelství.

Ředitel pražského magistrátu Martin Trnka se v pondělí proti Topolánkově tvrzení ohradil a vyzval jej, aby buď předložil důkazy o tom, že do projektu Opencard zasahovaly soukromé osoby, nebo aby se podobných výroků zdržel.

Podle Topolánka je ale Praha problém sám o sobě

"Bez double 'jan' se nic nehne, poškozuje to ODS, podle mého nespravedlivě," uvedl předseda ODS. Poukázal na to, že ČSSD sice nevládne na pražské radnici v koalici, různé funkce tam ale má. Občanští demokraté mají v zastupitelstvu nadpoloviční většinu a k vládě nepotřebují nikoho.

Na chyby v projektu Opencard poukázal audit. Kauza má první oběť, na místo šéfa magistrátního odboru informatiky rezignoval k polovině ledna Václav Kraus. Z magistrátu odejde úplně. Kraus se ale proti auditu ohradil a poukazoval na to, že v počátcích projektu, kdy se údajné chyby staly, na magistrátu vůbec nepracoval.

Opencard bude pokračovat. Město chce změnil smlouvy s dodavatelem a přinést další služby.