U letů z Prahy do USA se dlouhodobě uplatňují přísnější bezpečnostní opatření než u linek do jiných zemí, doplnila Jurková. Zpřísněná kontrola tak nemá vliv na délku odbavení těchto letů. V zimním letovém řádu má Praha pouze jednu přímou linku do Spojených států, kterou provozuje společnost Delta Air Lines.

Incident na lince z Amsterodamu do Detroitu, při kterém se útočník snažil odpálit nálož, se odehrál krátce před plánovaným přistáním v USA. Na palubě airbusu s bezmála 300 osobami sice nakrátko propukl požár a zmatek, ale trhavina neexplodovala, cestující atentátníka přemohli a stroj bezpečně přistál. [celá zpráva]

Americké úřady znepokojily informace, že útočník patrně trhavinu připravil až na palubě letounu ze dvou látek, s nimiž úspěšně prošel předletovou kontrolou. Muž do Amsterodamu přicestoval z Nigérie, odkud pochází, a na letišti Schiphol strávil několik hodin v tranzitu. Nigerijské i nizozemské úřady ujišťují, že v Lagosu i v Amsterodamu se podrobil řádné bezpečnostní prohlídce.

Na americkou žádost se zpřísňují bezpečnostní opatření také u spojů mířících do USA mimo jiné z Británie, Francie, Itálie, Nizozemska, Španělska, Švédska, Norska a Dánska.