"Vánoce pro nás mají jiný význam. Člověk je rád, že zůstal na světě, že přežil, že zachránil děti. To je pro nás důležité,“ přiznal Roman Pácal z Jeseníku nad Odrou. Netajil, že stresy z povodní nejen u něj, ale i u dalších lidí stále přetrvávají. "Na něco takového nezapomenete!“

Pácal byl zrovna jeden z těch, kdo v noci z 24. na 25. června zachraňoval před rozvodněnou říčkou Luhou doslova holý život. "Nemohl jsem se dostat ven z baráku, musel jsem prorazit okno,“ popsal hned po povodni, kdy se dům proměnil v ruinu. "Dole byl pokojík a nad obývákem byl pokoj. Naštěstí tam nikdo v tu dobu, kdy přišla voda nebyl, jinak by už nebyl mezi živými,“ dodal tehdy.

Jedno z nejtragičtějších míst červnové povodně. V tomto domě totiž při záchraně maminky zemřeli dva bratři, Jaroslav a Stanislav Fuskovi.

Jedno z nejtragičtějších míst červnové povodně. V tomto domě totiž při záchraně maminky zemřeli dva bratři, Jaroslav a Stanislav Fuskovi.

FOTO: Pavel Karban, Právo

Dnes už má postaven nový dům a je od vody tak daleko, aby se on ani rodina při větším dešti nemuseli třást strachy. "Dům už stojí, stěhovat se budeme zřejmě v lednu,“ odhaduje.  

Randusovi staví na parcele, kde jim voda smetla dům

Zatímco Pácal si nový dům postavil sám, manželé Randusovi z nedalekého Kunína dostali nový domek před Vánocemi od obce. Ten jejich voda doslova odnesla, to co z něj zbylo zbourala demoliční četa v červenci. "Jsem ráda, že děti mají pokoj. Být s nimi půl roku v jedné místnosti bylo hrozné,“ poznamenala Ivana Randusová, matka tří dcer - Ivetky, Simonky a Alenky.

Ivetka, Simonka a Alenka Ravdusovy

Ivetka, Simonka a Alenka Randusovy

FOTO: Pavel Karban, Právo

Do konce srpna bydlela pětičlenná rodina ve školní tělocvičně, od září, až do nastěhování do povodňového domku týden před svátky, v pronajatém pokoji v Novém Jičíně. "Stavíme ale vlastní domek, na místě toho zničeného. Když budou peníze, tak ho dostavíme, když ne, tak ho rozestavěný třeba prodáme a zůstaneme tady,“ naznačila s tím, že ještě neví, jak se situace v budoucnu ohledně bydlení vyvine.  

Čtěte také: Lidé na Novojičínsku, kteří přišli při povodních o bydliště, mají nové domovy

Na ničivou povodeň nechce Randusová o Vánocích moc myslet. "Už bych to ale nechtěla začít,“ kroutí hlavou. Povodňový domek bere za ten nejkrásnější vánoční dárek, jaký kdy v životě dostala. "Moc jsme nevěřili, že to obec stihne postavit do Vánoc.“  

Dcery Randusovy už mají vlastní pokoj.

Dcery Randusovy už mají vlastní pokoj.

FOTO: Pavel Karban, Právo

Rok 2009 označuje Randusová za smolný či špatný. "Začal ne zrovna příjemně a od té doby je to pořád horší. Takže doufám, že tím Štědrým dnem to skončilo a už to bude jen dobré,“ uzavřela Randusová.