"Mohu potvrdit, že od Nového roku se změní praxe a s ohledem na bezpečnost silničního provozu se stane dechová zkouška součástí každé silniční kontroly,“ sdělila Novinkám Benediktová. Dosud se přitom zkoušky na přítomnost alkoholu prováděly pouze namátkově, při podezření nebo automaticky u účastníků dopravních nehod. S informací o změně přišel denik.cz.

Podle Benediktové se dopravní policie tímto opatřením snaží eliminovat vysoký počet úmrtí a zranění, ke kterým dochází vinou alkoholu za volantem.

Počítá se také s nákupem 400 až 500 nových přístrojů na dechové zkoušky. "To ale nemá žádnou souvislost s novou praxí, bylo to v dlouhodobém plánu, cílem je policisty náležitě vybavit,“ doplnila Benediktová.

Ohradila se také vůči spekulacím, podle nichž by mělo ze zákona vyplývat, že dechová kontrola se může provádět pouze u podezřelých osob. "Podle mě z legislativy nic takového nevyplývá. Tam je uvedeno, že policisté mají oprávnění z hlediska bezpečnosti a plynulosti provozu podrobit řidiče dechové zkoušce,“ vysvětlila Benediktová.