Armáda přitom žádala 12 jednomístných a dvě dvoumístná letadla starší výroby, protože peníze, které ČR nabízí (1,5 miliardy korun ročně) by na nákup nových stíhaček nestačily. Částka je nepřekročitelná i v případě, že by Česko dostalo nové letouny.

Dodavatel by si tím ale velmi zvýšil šance v plánovaném tendru za desítky milard korun na další dvě desítky stíhaček, který má přibližně po pěti až deseti letech, tedy nejpozději v roce 2015, definitivně vyřešit vybavení českého letectva na desetiletí dopředu.

Nové stroje by byly požehnáním

Variantu, že Švédové přijdou s nabídkou nových strojů, označil za vysoce pravděpodobnou i zdroj Práva, který je do obchodu zasvěcen. České letectvo by tak získalo stíhačky (JAS-39), které si nedávno koupila v komerčním tendru maďarská armáda, či stroje, jež nabídlo Švédsko do jednotek rychlého nasazení NATO.

Na možnou nabídku nových gripenů upozornil už článek z poloviny října, který se objevil v odborném časopisu o letectví Flight International a který popisuje situaci okolo nákupu stíhaček pro českou armádu. Autor článku se v něm zeptal zaměstnance švédské firmy FMV, která by Švédsko v obchodu s ČR zastupovala, zda je možné, že české obraně nabídnou i nové gripeny. "V tomto bodu není nic vyloučené," zněla odpověď.

Jasno bude až v pondělí

Na to, že Švédsko se chystá svou nabídkou překvapit, ukazuje i fakt, že s podrobnostmi nabídky chce veřejnost seznámit švédské velvyslanectví až v pondělí a neučinilo to přímo na včerejší tiskovce, jak to udělali zástupci ostatních států.