Podle komunistů by rozpočet měly prohlasovat strany, které stály u zrodu vlády Jana Fischera, tedy ODS, ČSSD a zelení.

Občanští demokraté deklarovali, že podpoří rozpočet pouze v takové podobě, jak ho navrhla vláda, včetně úsporných opatření ministra financí Eduarda Janoty.

Zelení chtějí zachovat mzdy státních zaměstnanců na současné úrovni, čtyřprocentní snížení platů by podle nich zhoršilo kvalitu vzdělávání nebo například personální stav v policii.

Největší přesuny v rozpočtu se snaží Sněmovnou protlačit sociální demokraté podporovaní komunisty a v některých oblastech, jako je například zachování současné výše mateřské, i lidovci. 

Premiér Fischer ale v úterý zopakoval, že vláda se kromě dříve avizované ochoty přesunout nejvýše tři miliardy korun na sociální služby staví ke všem dalším změnám negativně. Ministr financí Eduard Janota už dříve varoval, že pokud by poslanci schválili všechny přesuny, které navrhli, nezůstalo by z dříve schváleného vládního úsporného balíčku nic. 

Podle ministerského předsedy by pozměňovací návrhy vedly k prohloubení deficitu pod 5,3 procenta HDP, což je mez, pod kterou vláda nehodlá jít.