Kontrolní skupina sice zahájila kontrolu, ale Dohnal s ní nechtěl spolupracovat s tím, že její činnost je v rozporu s ústavou. Uvedl to řekl předseda kontrolní skupiny, poslanec Libor Ježek (ODS).

"V rámci platné legislativy jsme připraveni poskytnout veškerou součinnost pro řádný výkon kontroly," tvrdila minulý týden mluvčí úřadu Radka Burketová. Koníček v úterý Právu řekl řekl, že Dohnal odmítl slíbené dokumenty předložit.

"Pan prezident se rozhodl házet nám klacky pod nohy, je to ale jen oddalování kontroly," uvedl Koníček a dodal, že poslanci sepsali zápis a o dalším postupu se poradí s právníky. Podle něj musí kontrolu zahájit zákonodárci a následně se jí ujmou auditoři ze společnosti KPMG.

Poslanci se rozhodli zkontrolovat hospodaření NKÚ na základě podnětu od kolegia úřadu, které letos na jaře upozornilo na některá pochybení. Část členů tohoto širšího vedení úřadu při schvalování loňského hospodaření prosadila usnesení, v němž Dohnala kritizovala za plýtvání penězi. Úřad podle nich například ruší územní pracoviště a stěhuje je do pronajatých prostor, ale nájemné přitom roste.

Dohnal tuto kritiku odmítá. Tento týden poslancům řekl, že jen v loňském roce ušetřilo stěhování poboček 20 miliónů korun, a letos dokonce 25 miliónů korun.