Pacientovi se tak od příštího roku může snadno stát, že přijde k lékaři, ten jej shledá nemocným a napíše mu neschopenku. Za tu pacient zaplatí 100 korun, přičemž dalších 30 korun dá za regulační poplatek. Za první tři dny nemoci navíc nedostane ani korunu.

Lékaři úvahy o zpoplatnění neschopenek odůvodňují administrativou, která jejich vypsání provází. Ministerstvo práce a sociálních věcí má za to, že tuto činnost mají hradit zdravotní pojišťovny. Resort zdravotnictví se oproti tomu domnívá, že úhrada této služby nepatří mezi platby ze zdravotního pojištění.

Prezident české lékařské komory Milan Kubek pacientům doporučuje, aby případnou platbu za vystavení neschopenky požadovali na správě sociálního zabezpečení. To se nepozdává ministerstvu práce, podle jehož mluvčí Štěpánky Filipové není jejich proplacení možné. Lékaři podle ní navíc nemají legální nástroj, jak peníze od pacientů vybrat.

Plomba jen za peníze

S ne zcela opodstatněnými platbami se mohou lidé setkat i u některých zubařů. Ti totiž často požadují peníze například za běžnou amalgámovou plombu, která je standardně hrazena ze zdravotního pojištění. Uvedla to MF Dnes.

Někteří zubaři například proplácenou plombu pacientům vůbec nenabídnou a nabízejí lidem pouze výplně, na které se pojištění nevztahuje. Často také tvrdí, že hrazené plomby vůbec nemají, ač jim to vyhláška přikazuje.

Někteří lékaři to zdůvodňují tím, že na aplikaci běžné plomby prodělají. Vadí jim zejména to, že od pojišťovny dostanou fixní částku bez ohledu na to, jak dlouho správka zubu skutečně trvá.