Dosavadní náměstek Dusík nahradí v kabinetu ministra pro životní prostředí Ladislava Mika, který se vrací ke své původní práci, Zářecký bude zastávat obnovený post šéfa legislativní rady vlády. Mika i jeho nástupce nominovala do vlády Strana zelených, Zářecký je kandidátem sociálních demokratů.

Chmiel v současné době působí jako velvyslanec České republiky v Austrálii, o jeho nástupci na ambasádě Fischer zatím nejednal.

Premiér Jan Fischer (vpravo) po jednání s předsedou ODS Mirkem Topolánkem.

Premiér Jan Fischer (vpravo) po jednání s předsedou ODS Mirkem Topolánkem.

FOTO: Petr Horník, Právo

Podle Topolánka splňuje Chmiel požadavky na nadstranickost i odbornost, byť je formálně členem ODS. "Neaktivním," zdůraznil Topolánek.

Ministrů dosazených občanskými demokraty bude po nynější rošádě v kabinetu zasedat sedm a zelení budou mít dva nominanty. Nejvíce, tedy osm, budou mít svých nominantů ve vládě sociální demokraté.

Fischer se s Topolánkem dohodl na pravidelných schůzkách, které by se měly uskutečňovat každé dva až tři týdny. Mezi témata, o nichž chtějí v nejbližší době diskutovat, bude patřit zejména návrh rozpočtu na příští rok, kterým se budou poslanci zabývat na prosincové schůzi a loterijní zákon. Podobně by měla fungovat i komunikace mezi premiérem a předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem.