Ve směru z Ostravy na Prahu bude možné dálnici používat zhruba od druhé hodiny odpoledne, v opačném směru bude možné nově otevřené úseky projíždět od osmé hodiny večer.

Propojením Prahy s Ostravou dojde zároveň ke spojení západní a východní část České republiky. Od středečního večera už bude možné jet z Rozvadova u německých hranic ve čtyřpruhu až do Bohumína u polských hranic.

Nově otevřený úsek dálnice. FOTO: Pavel Karban, Právo

Dokončené úseky jsou součástí souboru staveb projektu D47, jehož celková délka je 80 kilometrů. Osmnáctikilometrovým úsekem mezi Bělotínem a Hladkými Životicemi budou moci řidiči až do srpna příštího roku projíždět rychlostí 80 kilometrů za hodinu.

Čtěte také: Ind havaroval na ještě neotevřeném úseku D1

Dálnice bude podle ministra dopravy Gustáva Slamečky od ledna nově zpoplatněna v místech, kde se dosud neplatilo, vyjma úseku, kde bude provoz pouze jedním směrem.

 Slavnostní otevření dálnice. FOTO: Pavel Karban, Právo

 

Video

Vizualizace dálnice D1 v okolí obce Hladké Životice

 Zdroj: ceskedalnice.cz

Součástí zprovoznění dvou úseků na severu Moravy je i otevření přeložky silnice I/57 v Hladkých Životicích a takzvaného Severního spoje v Ostravě. Dokončení dálnice z Prahy do Ostravy má mít vliv na dopravu v celém Moravskoslezském kraji.


„Uleví se silnici I/48 na Frýdek-Místek, po které dosud musel jezdit tranzit do Ostravy. Nyní se tato doprava z části přesune na dálnici D1, která Ostravu a Bohumín napojuje přímo,“ popsal generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Alfred Brunclík.

 

Aktivisté upozorňují na absenci nadchodů pro zvířata.FOTO: Pavel Karban, Právo

Z mezinárodního hlediska je podle něj dálnice do Ostravy významná nejen pro dopravu v ose západ-východ, ale i pro směr sever-jih spojující Polsko s Rakouskem.

Informace o obou dokončených úsecích:
Název stavby: Dálnice D47, 4705 Bělotín – Hladké Životice
Místo stavby: Moravskoslezský a Olomoucký kraj
Zahájení stavby: 05/2006
Cena stavby: 3 640 150 936 korun
Délka: 18 076 metrů
  
Název stavby: Dálnice D47, 4706 Hladké Životice - Bílovec
Místo stavby: Moravskoslezský kraj
Zahájení stavby: 03/2006
Cena stavby: 2 798 490 469 korun
Délka:
11 681 metrů