"Vláda vyjadřuje explicitní vyslovení politování za pochybení, ke kterým v individuálních případech došlo, a považuje je za velmi významné selhání,“ řekl Fischer.

Podle něj úřednický kabinet problematiku považoval za "velký problém“, k němuž bylo třeba přijmout významné stanovisko. Na vině jsou podle vládního vyjádření jednotliví lékaři. Zdravotnická zařízení by se v budoucnu při provádění sterilizací měla ujistit, že ženy se zákrokem vyslovily informovaný souhlas.

"Snahou vlády je zamezit opakování podobných případů a zaměřit pozornost na provádění sterilizací tak, aby se možné riziko neoprávněného provedení tohoto zákroku zcela eliminovalo,“ uvedl ministr pro lidská práva Michael Kocáb. 

Aktivistka Alena Gorolová s ministrem pro lidská práva Michaelem Kocábem a ombudsmanem Otakarem Motejlem

Aktivistka Alena Gorolová s ministrem pro lidská práva Michaelem Kocábem a ombudsmanem Otakarem Motejlem

FOTO: Petr Horník, Právo

Rozhodnutí úřednického kabinetu přihlížela v tiskovém sále asi desítka romských žen, které několikrát začaly spontánně tleskat.

 

Ženy bojovaly pět let, aby dosáhly veřejné omluvy. Velice si toho vážíme a děkujeme Fischerově vládě.Elena Gorolová, Spolek sterilizovaných žen

Kocáb: Odškodnění v době krize není na programu

Podle Kocába však v období ekonomické krize případné odškodnění není na programu dne.

"Nyní jsme se soustředili na omluvu, která dává základ pro to, aby se pokračovalo dalším logickým krokem. Tento krok by však nebyl šťastný v období krize,“ prohlásil ministr. Podle něj se k tomu případně může vrátit příští vláda v okamžiku, kdy k tomu bude mít prostředky. 

Asi desítka romských žen na tiskové konferenci vlády několikrát spontánně zatleskala

Asi desítka romských žen na tiskové konferenci vlády několikrát spontánně zatleskala.

FOTO: Petr Horník, Právo

"Ženy bojovaly pět let, aby dosáhly veřejné omluvy. Velice si toho vážíme a děkujeme Fischerově vládě,“ uvedla Elena Gorolová ze Spolku sterilizovaných žen. "Budeme pokračovat dál, budeme tlačit na Evropskou unii, abychom mohli dosáhnout nějakého finančního odškodnění,“ řekla Právu.

"Je to dobré, ale omluva nestačí. Kdyby za to bylo i trošku odškodné,“ reagovala Vlasta Cicková z Ostravy. "Je to úleva, protože jsme bojovaly skoro šest let a ničeho jsme nedosáhly. Jsme rády, že nám uznali tu křivdu," řekla Marta Pušková. Soudní spory, v nichž se jednotlivé ženy domáhají odškodnění, však podle ní budou nadále pokračovat.

Veřejný ochránce práv Otakar Motejl

Veřejný ochránce práv Otakar Motejl

FOTO: Petr Horník, Právo

Vláda dále uložila ministryni zdravotnictví Daně Juráskové, aby předložila informace plnění doporučení navržených poradním sborem, který šetří stížnosti žen na provedenou sterilizaci, a aby tuto problematiku zařadila do programu Odborného fóra pro tvorbu standardů péče. 

Statistiky počtu žen, které byly tímto zákrokem poškozeny, v ČR neexistují. Podle některých aktivistů prodělaly sterilizaci na Ostravsku až desítky romských žen. O problému se v Česku začalo hovořit na podzim roku 2004, když Evropské středisko pro práva Romů zveřejnilo podezření z nucených sterilizací. Otázkou nezákonných sterilizací se dlouhodobě zabýval ombudsman Otakar Motejl, postupně se na něj se stížnostmi obrátilo asi osm desítek převážně romských žen.