Šnajdr uvedl, že vakcínu má již dva tisíce z 5 400 praktických lékařů, tedy více než třetina, a většina očkovacích center.

Současně s vakcínou se rozváží antivirotikum Tamiflu, které se bude používat k léčbě pacientů s těžším průběhem prasečí chřipky. Tamiflu již dostalo 157 nemocnic, z 2 500 pediatrů má toto antivirotikum 300. "Je reálné, že do pátku bude vše rozvezeno," ujistil náměstek.  

Šnajdr také ujistil, že vakcína přichází do Česka včas.

K pochybnostem kolem vakcíny, za jejíž vedlejší účinky odmítl dodavatel nést odpovědnost, se v pondělí vyjádřil i hlavní hygienik Michael Vít. Americké testy podle něj zaznamenaly vedlejší negativní účinky u jedné milióntiny obyvatelstva, zdůraznil Vít.

Vít mimo jiné na tiskové konferenci uvedl, že pandemická vlna může trvat od čtyř měsíců do 1,5 roku. V té době je podle něj nutno očkovat. Česko má nyní podle ministerstva hlášeno za minulý týden 269 případů chřipky na sto tisíc obyvatel.

"Kdyby byla pravda, co říká hejtman David Rath (ČSSD), že očkujeme pozdě, kdy už je epidemie, tak v tuto chvíli nemůže očkovat Dánsko, Island, Německo, Francie, Řecko. Jsou to všechno státy, které mají i trojnásobně tuto hranici překročenou," řekl Vít.

Jak snížit možnost nákazy
Vyhněte se kontaktu s ostatními lidmi, zůstaňte doma po celou dobu trvání infekčnosti, tedy sedm dní od začátku příznaků. Nechoďte do práce ani do školy.
Spěte (pokud je to možné) v oddělené místnosti, kterou pravidelně větráte, odpočívejte a dbejte na dostatečný příjem tekutin.
Při kašli, kýchání a smrkání si zakrývejte nos i ústa papírovým kapesníkem, který vždy po použití vyhoďte do uzavřeného odpadkového koše a poté si umyjte ruce po dobu alespoň 20 vteřin teplou vodou a mýdlem.
V případě, že dojde za tři dny od začátku onemocnění opětovně k vzestupu horečky, výrazným bolestem hlavy, dechovým obtížím, zvýšené dušnosti, abnormální intenzitě únavy – kontaktujte svého praktického lékaře.