"Muž na pravém místě v pravý čas, člověk připravený a vybavený dary stát se předsedou naší strany. Byl politikem s vizí, který se stal legendou,“ zhodnotil působení svého předchůdce Svoboda.

Ocenil především jeho pojetí politiky jako služby, v jejímž rámci neuhýbal střetům, a že v koalici nikdy nepřijal roli vazala.

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda na pietním aktu za Josefa Luxe

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda na pietním aktu za Josefa Luxe

FOTO: Jan Handrejch, Právo

"Často se říká, co by dnes udělal Josef Lux. Nejsme naivní, abychom nevnímali, že se okolnosti změnily a že kondicionálem nelze vyjádřit skutečnost. Taková poznámka vlastně znamená, že bychom měli vždy jednat správně a pravdivě. To by totiž udělal Josef Lux jako předseda,“ řekl Svoboda. 

Patří k několika málu lidí, kterým jsem v úctě a s respektem říkal ‚pane‘ a nechal si od něj šéfovat.Miroslav Kalousek

Bývalý šéf lidovců Miroslav Kalousek, který se od strany spolu s dalšími jejími poslanci odtrhl a založil TOP 09, vyzdvihl Luxovu zásluhu na tom, jak se mu podařilo "inteligentním způsobem převést národně frontovou lidovou stranu mezi státotvorné a proreformní politické strany.“

"Několik let jsem s ním velmi úzce spolupracoval a patří k několika málu lidí, kterým jsem v úctě a s respektem říkal ‚pane‘ a nechal si od něj šéfovat. Jeho odchod byl nepochybně pro tento politický směr velkou ztrátou,“ posteskl expředseda lidovců.

Čtěte také: Josef Lux je i 10 let po smrti uznáván jako unikum české politiky, tvrdí odborníci

Kalousek si vážil Luxe pro jeho obratnost, realismus a snahu o morální rozměr politiky. "Dnes, s odstupem času, protože jsme spolu měli velmi úzký osobní i profesionální vztah, vím, že nebyl svatý, a skoro mi vadí jeho velká idealizace. Andělé jsou v nebi a lilie na hřbitově. Reálný politik nemůže být anděl ani lilie. Nicméně Lux byl velmi reálný a obratný politik, který vždycky v té politice prosazoval její morální rozměr,“ sdělil Novinkám architekt pravicového projektu TOP 09. 

Zeman: Nakonec jsme se spřátelili

Expremiér a šéf Přípravného výboru Strany práv občanů Miloš Zeman na otázku Práva, co mu vytane na mysli, když se řekne Josef Lux, uvedl: "Člověk, který byl jedním z velkých politiků. Člověk, který byl zpočátku mým názorovým oponentem, ale nakonec jsme se docela spřátelili, což v politice nebývá. Člověk, kterého je v politice málo a je mi i po těch deseti letech velice líto, že zemřel.“

Miloš Zeman krátce po svém projevu před svámi podporovateli a přáteli

Miloš Zeman krátce po svém projevu před svámi podporovateli a přáteli

FOTO: Michaela Říhová, Právo

Stejně tak i další Luxův současník Jan Kalvoda vzpomíná na svého někdejšího rivala i politického partnera jako na odvážného soupeře, k němuž ale pocítil přátelství. "Byli jsme ovšem konkurenty a nechci předstírat, že jsem k němu pojal náklonnost na první pohled, spíš naopak. Zasadili jsme si dostatek citelných ran, ale naučili jsme se vzájemné důvěře. V politice přátelství nevznikají, ale já jsme ho k Josefovi pocítil a doufám, že on cítil totéž,“ řekl novinkám expředseda ODA.  

Letos v září v Brně u Ústavního soudu jsem si na něj vzpomněl.Jan Kalvoda

Podle něj to byl politický talent, který se neomezoval na udržení vlastní politické kariéry, ani na zájem své politické strany. "On totiž věděl, že právě tohle smyslem politiky není. Věděl, že obecenstvo odpustí politické straně snad všechno, mimo podezření, že neriskuje pro vlastní politický program, že z obavy před ztrátou bodů rezignuje na politickou soutěž,“ vysvětlil Kalvoda s tím, že dnešnímu veřejnému životu za účasti Luxe by se dařilo lépe. 

Stěžovatel Miloš Melčák se svým právním zástupcem Janem Kalvodou

Jan Kalvoda (vpravo) zastupoval před Ústavním soudem Miloše Melčáka (vlevo)

FOTO: Miroslav Homola, Právo

"Letos v září v Brně u Ústavního soudu jsem si na něj vzpomněl. V době opoziční smlouvy mi totiž Josef rozčileně volal a ptal se mě na ústavnost této ohavnosti a na možnost vzdorovat jednorázovému zkrácení volebního období. Jemu nebylo třeba desítek expertních stanovisek, aby věděl, že k moci patří pravidla, které ji omezují. On takhle jednoduché věci prostě věděl,“ připomněl Kalvoda klíčové jednání Ústavního soudu, který na základě jím vypracované ústavní stížnosti odložil konání voleb kvůli sporné jednorázové změně Ústavy. 

Hade jsem mu neříkal, tvrdí Ruml

S tím souhlasil i bývalý předseda US-DEU Jan Ruml: "Po deseti letech je ještě více než předtím patrno, že typ politika jako byl Josef Lux nám zde neuvěřitelně chybí. A dovolil bych si říci, že nebýt toho, že by pan Lux před deseti lety umřel, vypadala by ta naše politická situace jinak. Myslím si, že to byl politik, který měl nejen velké charisma ale i velkou autoritu, dokázal vždycky přispět k nějakému konsensuálnímu řešení. Myslím si, že je to obrovská ztráta, že na politika jeho formátu stále čekáme.“

Bývalí politici Jan Ruml a Svatopluk Karásek při protestním shromáždění, které má přimět Český olympijský výbor a české sportovce, aby se nebáli vyjádřit svůj protest proti porušování lidských práv v Číně a Tibetu.

Bývalí politici Jan Ruml (vpravo) a Svatopluk Karásek.

FOTO: Stanislav Peška, ČTK

Podle Rumla neměla Luxova přezdívka "Had“ žádnou souvislost s jeho politickou činností. "Já jsem tu přezdívku 'Had‘ nikdy nepoužíval a hluboce se za ni vůči Josefu Luxovi stydím. Byl zásadovým člověkem, což ty velké politické strany nemohly ve všech případech akceptovat, protože prosazoval prostě řešení, která byla pro ně, zejména pro ODS, nepříjemná,“ uzavřel Ruml.