Sedím na veliké terase našeho pokoje, píšu tyto zápisky a ohlušuje mne křik papoušků. Hluk městské dopravy jim nevadí, jsou silnější. Včera jsem zapomněl zmínit jednu z mimořádností peruánského hlavního města – Pacifik. Jeho nekonečná velikost bere dech. Představa, že nejbližší kousek země na západ od nás je Indonésie nebo snad Nová Guinea je mimo jakoukoli představivost. Téměř u rovníku je koncem jara (na jižní polokouli je listopad jarním měsícem) oceán velmi studený, jen 17 až 18 stupňů Celsia, ale to nevadí stovkám surfařů, aby se v něm nenamáčeli.

Dnes máme den oficiálních přijetí a jednání. Už dávno jsem pochopil, že vám v každé zemi leccos prozradí Památník hrdinů. V Peru je to Památník hrdinů nezávislosti, připomínající rok 1821, kdy se země osvobodila od španělské nadvlády trvající téměř tři století. Nezávislost tedy Peruánci získali o sto let dříve než my. Akce je to vážná a důstojná. Poslouchám hymny (za den to potom bylo celkem pětkrát) a uvědomuji si jejich rozdíly. Naše je klidná, pomalá, rozvážná, snad i vznešená. Peruánská je rychlá, svěží, dynamická. A hlavně ji ve všech pěti případech všichni Peruánci zpívají.

Prezident republiky Václav Klaus u Památníku hrdinů nezávislosti v Limě

Prezident republiky Václav Klaus u Památníku hrdinů nezávislosti v Limě

FOTO: Kancelář prezidenta republiky

Potom následovalo jednání s prezidentem republiky Garcíou a slavnostní státní oběd s projevy. S prezidentem jsme se před mnoha lety potkali na nějaké konferenci a já jsem měl pocit, že jsme si v lecčems rozuměli. Byl prezidentem už v letech 1985 až 1990, v době obrovské ekonomické nestability a hyperinflace, za což nebývá chválen. Prezidentem se stal znovu po 15 letech a tentokráte se zemi daří.

Myslím, že bych si s ním rozuměl více než s různými evropskými prezidenty a premiéry. Stejně bychom hodnotili jeho jihoamerické sousedy (z Venezuely a Bolívie), stejně vidíme dnešní americkou administrativu, má velmi rozumný názor na situaci v Evropě a na některé hlavní protagonisty současné EU. Ač vyšel z peruánské levice, jeho názory na ekonomiku jsou velmi pravicové. Nechce lidem rozdávat peníze bez práce.

Setkání prezidenta ČR s prezidentem Peruánské republiky Alanem Garsíou

Setkání prezidenta ČR s prezidentem Peruánské republiky Alanem Garcíou

FOTO: Kancelář prezidenta republiky

Moc se mi líbí, že jsem několikrát za tyto dva dny slyšel, že mají stabilní hospodářskou politiku, že se vystřídaly čtyři vlády a jedna navazuje na druhou. Neříkají, že ti předchozí udělali všechno špatně. Kéž by to tak bylo i u nás.

Odpoledne navštěvujeme jednokomorový peruánský kongres (120 poslanců), který funguje již od roku 1823, a na radnici starostu Limy. Dostávám čestné občanství a klíč od města, který vystavíme v Lánech. Peru je země na kontinentu, který si vystačí se španělštinou. Všichni pánové mluví jenom španělsky. Proto se i část projevu na státním obědě pokouším říkat španělsky.

Předání čestného občanství a klíčů od města prezidentu Václavu Klausovi starostou Limy Luisem Castaňedou

Předání čestného občanství a klíčů od města prezidentu Václavu Klausovi starostou Limy Luisem Castaňedou

FOTO: Kancelář prezidenta republiky

Večer se na českém velvyslanectví koná recepce, kterou navštívil i peruánský prezident. Je to pozitivní gesto, já to – abych se přiznal – v podobných případech doma většinou nedělám. Přišlo několik set lidí, bylo to velmi přátelské. Snad se nám podařilo ukázat, že nám na pozitivních vztazích s Peruánskou republikou záleží.

Prezidenti ČR a Peru na slavnostní recepci pořádané velvyslankyní ČR v Peru

Prezidenti ČR a Peru na slavnostní recepci pořádané velvyslankyní ČR v Peru

FOTO: Kancelář prezidenta republiky

Jsme den před kongresem ODS, na který jako prezident republiky překvapivě nejsem zván. Přesto jsem tam z Limy poslal pozdrav. Ve výběru z našeho tisku si čtu, že se dlouholetý člen ODS, dnes poslanec, Laudát s pocitem nedocenění, stal pražským šéfem TOP 09. Ta politická turistika je úžasná.