V sobotu expremiér a členové přípravného výboru plánují uskutečnit potřebné kroky, pro vstup nové Strany práv občana na domácí politickou scénu. 

Debata se tak kromě vzpomínek často stáčela na nové plány a ambice. „Ale především se jedná o setkání ministrů poslední a dosud jediné úspěšné vlády. Je již tradiční, začali jsme s tím v roce 2003,“ připomněl Fencl.

Držel jsem půst, žertoval Zeman

Sraz hostů byl v poledne. „Podívejte se, už tu jsem a to do dvanácté zbývá ještě několik minut,“ hlásil se po příjezdu exministr Miroslav Grégr. „Jsme usnášeníschopní, a můžeme třeba vyhlásit výjimečný stav. Ale my to neuděláme,“ řekl Zeman.

Místo toho se pustil do degustace zabijačkových laskomin. „Ještě si musím utáhnout opasek. Padají mi kalhoty. Tři dny jsem se postil,“ smál se expremiér.

Nová strana chce do parlamentu

Debata se dostala i na jeho návrat do politiky. „Kdyby nevěřil, že to, co dělá, bude úspěšné, tak by to nedělal,“ odpověděl Fencl za Zemana na otázku, zda je přesvědčen o správnosti plánu na založení nové strany.

„V tomto okamžiku je našim cílem překročit pětiprocentní hranici pro vstup do parlamentu. Mým vzporem je Dwight Eisenhower. Ten také řekl, že nejdříve je třeba uchytit se na pobřeží Normandie a nenechat se smést zpátky do moře. Plány na dobytí Paříže a Berlína přijdou na řadu až potom, takovou filozofii ctím i já,“ řekl Zeman.

ČSSD jsem opustil kvůli Paroubkovi, přiznal Zeman

O sociální demokracii a jejím současném předsedovi příliš mluvit nechtěl. „Dva a půl roku nejsem členem ČSSD, proto se nechci k této straně vyjadřovat. Ale faktem je, že jsem ji opustil právě kvůli jejímu předsedovi,“ připomněl Zeman.

Miroslav Grégr a Miloš Zeman ochutnávají zabíjačkové produkty

Miroslav Grégr a Miloš Zeman ochutnávají zabíjačkové produkty

FOTO: Milan Vojtek, Právo