„Na tiskové konferenci 17. listopadu jsem se dopustil omylu a spletl si autora hloupého výroku „sociální demokracie je porodní bábou komunismu“ Michala Pavlatu s jeho bratrem, bývalým senátorem ODS Josefem Pavlatou. Tento omyl uznávám a Josefu Pavlatovi se omlouvám. A omlouvám se za argumenty, které jsem použil, protože se týkaly výhradně jeho bratra,“ píše Paroubek v komentáři pro Právo, který vyjde ve čtvrtek.

Předseda ČSSD se v textu nevyhnul kritice Práva, vadí mu, že se věnovalo jeho slovnímu ataku na Pavlatu. „Můj omyl však na Michalem Pavlatou vyřčené hlouposti nic nemění, a považuji za potvrzení mých obav o stav českých médií, pokud píší (abych byl přesný, je to jen Právo) o ostudě ve vztahu k mému omylu a nikoliv ve vztahu k autorovi onoho hloupého výroku (vlastně ne jen jednoho hloupého výroku),“ uvedl Paroubek.

Předseda ČSSD se ve středu za záměnu Michala a Josefa Pavlatových omluvil. V úterý ale o Josefu Pavlatovi řekl: „Já bych jenom chtěl na adresu pana Pavlaty a organizátorů té konference říci, že si snad měli vybrat někoho lepšího jako mluvčího a také jako toho, kdo bude sedět v předsednictvu té konference. Pan Pavlata byl v roce 1986 odsouzen za rozkrádání majetku. Myslím si, že tehdy, zřejmě, když byl ve vězení, tak tak trošku objevil jakési protikomunistické sklony a možná, že se i stal disidentem.“

Video

Jiří Paroubek: Mohu se omluvit (Stream)

Televizní radní Pavlata ale upozornil, že skutečnost je zcela jiná, než tvrdí Paroubek, žádného rozkrádání se nedopustil. Šlo podle něj o perzekuci ze strany komunistů, což potvrdil už v roce 1996 jeho obhájce Otakar Motejl: „Musím říci, že z hlediska práva je Pavlatovo tehdejší odsouzení zahlazené. Komunistům šlo zřejmě o to Pavlatu zlikvidovat“.