"Její stav se mírně zlepšil, je mimo ohrožení života, třebaže přetrvává rozsáhlý zápal plic,“ řekl ve středu Právu primář infekčního oddělení nemocnice Pavel Dlouhý s tím, že holčička je stále mírně okysličována. 

Podobné komplikace měla minulý týden ve stejné nemocnici pětatřicetiletá těhotná žena, která musela kvůli vážnému zdravotnímu stavu po nákaze prasečí chřipkou předčasně porodit císařským řezem. [celá zpráva]

Novorozenec je zdravý

"Stav ženy je stabilizovaný, je ale stále napojena na dýchací přístroj a v umělém spánku. Zaznamenali jsme mírné zlepšení, jsme proto optimističtější než v minulých dnech," dodal Dlouhý.

U narozeného dítěte pak lékaři virus prasečí chřipky nezjistili. Podle primáře infekčního oddělení se tento případ již vyvíjí výrazně dobře.

Počty onemocnění prasečí chřipkou se v ČR v uplynulém týdnu téměř zdvojnásobily. Země se blíží hranici 500 nakažených. Zatím na chřipku zemřeli dva lidé, u třetího úmrtí byla hlavní příčinou rakovina. Koncem října podlehla v karlovarské nemocnici komplikacím spojeným s prasečí chřipkou jednatřicetiletá žena, v pátek zemřel v ostravské nemocnici na prasečí chřipku muž ve středním věku, jehož stav zkomplikoval zápal plic.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková po pondělním jednání vlády řekla, že do konce roku by mělo do České republiky dorazit přibližně 200 000 dávek pandemické vakcíny proti prasečí chřipce. Kabinet objednal milion dávek. Očkovat se mělo původně už v polovině října, dodávky se ale zpozdily. Očkování začne asi až příští týden.