Hlavní obsah

Dům v Praze, který ve svých troskách pohřbil dělníky, je připraven k demolici

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

Dům v Soukenické ulici v Praze, v jehož troskách po zřícení stropů zahynuli čtyři dělníci, je připraven k demolici. Budova je z dvorní části obehnána lešením, z něhož budou dělníci postupně obvodové zdi bourat. Podle zástupce vedoucího odboru výstavby v Praze 1 Josefa Čandy budou likvidační práce v plném proudu v druhé polovině listopadu.

Dům, který pohřbil čtyři dělníky, je připravený k demoliciVideo: ČTK

 
Článek

Budova v Soukenické ulici se po pravděpodobně nepovolených pracích zřítila 2. října. Stavební úřad v Praze 1 poté kvůli nestabilitě zbylých stěn rozhodl o zbourání dvorní části domu. "Objekt se v současné době zajišťuje tak, aby mohla být zahájena demolice," řekl Čanda.

Ta bude trvat asi tři měsíce, dělníci dům rozeberou ručně bez použití těžké techniky. Obvodové zdi sníží téměř na úroveň dvora a poté na místo nastoupí vyšetřovatelé, kteří budou zkoumat v suterénu objektu příčiny neštěstí. 

Policie identifikovala oběti

"Vyšetřování bude dlouhé a komplikované," řekla ve čtvrtek mluvčí pražské policie Iva Knolová. Policistům se ale již podařilo na základě analýzy DNA ověřit, kdo v sutinách zemřel. "Testy potvrdily totožnost všech čtyř zemřelých," uvedla Knolová. Kriminalisté si tak ověřili, že si neštěstí skutečně vyžádalo život Ukrajince, Moldavana a dvou Bulharů. Mužům bylo od 30 do 47 let.

Dělníky se na místě snažilo zachránit přes 40 hodin téměř 200 hasičů. Na záchranných akcích se podílel i městský statik, psovodi pražské městské policie, bánští záchranáři, policisté, zdravotníci i soukromé firmy.  

Firma neměla povolení

Jeden ze zasahujících hasičů řekl, že situace byla na místě velmi nebezpečná, akutně podle něj hrozilo, že se obvodové zdi každou chvílí zbortí. Zavalily by pak desítky záchranářů.  

Podle radnice první městské části a magistrátu odpovědnost za neštěstí nese stavební firma a stavbyvedoucí. Firma na místě údajně prováděla práce, na které neměla stavební povolení.

Stavební úřad majiteli kromě zbourání objektu přikázal také zateplit štíty okolních domů, které obnažily předchozí stavební práce. Jejich obyvatelé si podle Čandy na odkrytí stěžovali, báli se promrzání svých bytů.  

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám