"Bydlíme asi třicet metrů od slovenské hranice. Cesta vede kolem našeho domku. Zábranu postavili mezi brankou, kudy chodíme pěšky, a bránou ke garáži. Takže když vyjíždíme autem, musíme přes zátarasy. A vzhledem k tomu, že do vesnice to máme několik kilometrů, vyjíždíme autem dvakrát, třikrát denně. Ta hloupá hranice nás hrozně omezuje," svěřila se Právu Marie Zajacová, která bydlí i s rodinou syna v domku na samotě na Konečné.

Překážky mají zabránit průjezdům aut přes hranici

Sklopné odemykatelné překážky začalo ministerstvo vnitra rozmisťovat na místní a účelové komunikace jako zábrany, které mají zamezit průjezdu motorových vozidel přes státní hranici mimo hraniční přechod. "Zatím zábrany nejsou zamčeny, jsou sklopeny, ale i tak to je asi deset, patnáct centimetrů nad zemí. Když dnes přijeli prohrnout sníh, přes zábranu nepokračovali, protože by se pluh poškodil. Nevím, jak budeme jezdit. A co když budeme potřebovat vyjet k lékaři? Nechápu, jak to někdo takhle mohl vymyslet," řekla.

Tři osady jsou odříznuty

"Hranice v naší oblasti je živá, po obou stranách jsou obydlené osady. A spousta rekreačních chalup a chat. Po trase hranice v úseku dvaadvaceti kilometrů vedou přístupové cesty k osadám, které jsou součástí našich obcí Staré Hamry a Bílá. Takových osad tady máme deset, tři z nich už jsou odříznuty zátarasy, kterými jsou komunikace přerušeny. Když lidé, kteří bydlí za zábranami, budou v zimních měsících potřebovat záchranku, nebo tam pojede pojízdná prodejna potravin, nastane problém," potvrdil Právu místostarosta Starých Hamer Petr Šimeček (nestr.). "

Rozhodně to přinese spoustu komplikací. V tomto terénu lidé ke svým domkům jiný přístup nemají," uvedl také starosta Bílé Vítězslav Kubačák (SNK).

Místostarosta Šimeček je současně předsedou tamního zemědělského družstva. "Máme tam pozemky a nevím, jak se na ně dostaneme. Když budou zátarasy zamčeny a někdo poveze fůru dřeva nebo sena, bude muset zastavit, což tedy nevím jak, protože to je v horském terénu, ve velkém svahu," pokračoval.

Arogance ministerstva vnitra

Za paradoxní označil skutečnost, že zátarasy jsou také na cestě, kde byla nedávno za peníze Evropské unie vybudována cyklotrasa. "Před časem jsme dostali dopis z ministerstva vnitra, že se něco takového chystá, a měli jsme se k tomu vyjádřit. Naše stanovisko bylo negativní. Pak to usnulo a nyní , aniž by nás někdo předem informoval, začali budovat zátarasy. Je to velká arogance ministerstva vnitra a vlády. A bezohlednost k lidem, kteří tady žijí," rozhořčoval se Šimeček.

Starostové protestují

Jak řekl Kubačák, představitelé obcí Bílá a Staré Hamry, a také jejich kolegové ze slovenských obcí Klokočov a Korňa sepsali proti výstavbě zábran protest adresovaný zahraničnímu výboru Poslanecké sněmovny. "Jještě před referendy o vstupu do EU jsme byli ujišťováni, že k opatřením nedojde," píše se v dopise. "Nynější postup ministerstva vnitra způsobil pobouření mezi místními občany. Proti tomuto postupu ostře protestujeme, žádáme ukončení prací a uvedení komunikací do původního stavu, tedy bez zábran," dodávají představitelé obcí.

"Přesto, že se to týká jen malého počtu občanů, je to velmi závažná záležitost a stane se to pro lidi, kteří tam žijí, obrovským problémem. Pokusím se ve středu ve Sněmovně, a to buď v plénu nebo v zahraničním výboru, vyvolat jednání. Něco se s tím rozhodně musí udělat," řekla na dotaz Práva poslankyně Kateřina Konečná (KSČM) zvolena v Moravskoslezském kraji, která je členkou zahraničního výboru Sněmovny.