Národní odpor chce shromážděním na Národní třídě reagovat na razii, při níž policisté v říjnu zadrželi 24 pravicových radikálů a 18 z nich obvinili z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka.

Na stejném místě by se měla sejít také Dělnická strana, o jejíž zrušení usiluje od září nové podání vlády u Nejvyššímu soudu rozpustit. Své shromáždění svolala k budově Národního divadla. Strana chce protestovat proti údajnému porušení listiny základních práv a svobod.

V ulicích bude 1000 policistů

Ani hrozba střetů s extremisty by podle Jandy neměla lidi odradit od účasti na oslavách. "Já nevidím důvod, proč by se veřejnost neměla zúčastnit oslav tohoto svátku," řekl.

Informace o chystaných demonstracích se objevily na internetu. Žádná z nich nebyla pražskému magistrátu řádně nahlášena.

V ulicích bude nasazeno na 1000 policistů, kteří by měli dohlížet na veřejný pořádek. Případným střetům má předcházet antikonfliktní tým, v záloze bude připravena speciální pořádková jednotka a nebudou chybět ani policisté se psy a na koních. Ze vzduchu bude vše kontrolovat policejní vrtulník.