Na kardiologické klinice byl v těžkém stavu hospitalizován pacient nakažený prasečí chřipkou. Pacienta v současnosti udržují v izolaci.

"Nepříznivý vývoj onemocnění je dán tím, že pacient je kardiak a prodělal operaci plic. Pacienta kvůli jeho celkovému zdravotnímu stavu není možné přemístit do Fakultní nemocnice Na Bulovce,“ oznámila Novinkám mluvčí ústavu Jana Jelínková. 

Nakaženi byli také další dva pacienti hematologického oddělení. Jeden z nich zůstává v izolaci na hematologii, druhý byl ve vážném stavu přeložen na kliniku anesteziologie a resuscitace.

"Převoz těchto pacientů na infekční kliniku ve Fakultní nemocnici Na Bulovce není možný vzhledem k život zachraňující léčbě, kterou procházejí,“ doplnila Jelínková.

Dalšími postiženými je jeden lékař a dva zdravotničtí pracovníci.  

Hematologie nepřijímá pacienty

Nemocnice již nahlásila výskyt H1N1 podle předpisů hygienické stanice a zahájila na hematologickém oddělení několik zvláštních opatření. Vedle omezení příjmu pacientů musí veškerý personál i pacienti při vyšetřeních používat ochranné roušky a zdravotní stav pracovníků oddělení je důsledně sledován.

„Klinika pracuje v protiepidemickém režimu zaměřeném na přerušení cesty mezi zdrojem nákazy a pacienty a zdravotníky, opatření se týkají například dezinfekce, úklidu, likvidace odpadu a tak dále,“ doplnila mluvčí.

Nemocnice je jako jedna z mnoha v zemi zahrnuta do celorepublikového pandemického plánu a je jedním z vakcinačních center metropole. Při vypuknutí pandemie by byly tři pavilony ústavu vyhrazeny pro pacienty s prasečí chřipkou. 

Další komplikovaný případ v Karlových Varech

S prasečí chřipkou se potýkají i v karlovarské nemocnici. „Mladá žena, kromě toho, že u ní byla prokázána nákaza H1N1, není zcela zdravá, trpí i jinými anamnézami,“ uvedla mluvčí karlovarské nemocnice Zdenka Marková.

„Její stav ale není tak vážný, aby musela být přemístěna na jednotku intenzivní péče,“ dodala s tím, že žena leží na infekčním oddělení a užívá lék Tamiflu. Stav 30letého pacienta na ARO karlovarské nemocnice je podle Markové stále stejný, tedy stabilizovaný, ale vážný. Pacient je už třetí týden napojen na ventilační zařízení, které mu pomáhá s dýcháním.

V říjnu v karlovarské nemocnici zemřela na komplikace s prasečí chřipkou 31letá žena. Jednalo se o první oběť viru H1N1 v ČR. „V současné době je v Karlovarském kraji 19 nakažených prasečí chřipkou, ale průběh nemoci je u naprosté většiny nemocných poklidný,“ uzavřela mluvčí kraje Andrea Bocková.