„Většina poslanců dospěla k názoru, že lepším řešením bude cestu zrušit,“ řekl Právu šéf výboru Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zdůvodnil to tím, že už v minulých dnech se rozhodli členové soc. dem. cesty neúčastnit, neboť v době projednávání státního rozpočtu ji nepovažovali za nezbytnou.

Jet měli poslanci ODS a ČSSD

Delegaci měli tvořit dva soc. dem., Petr Červenka a Josef Smýkal, a dva členové ODS – Miloš Patera s Danielem Rovanem. Doprovázet je měl šéf komory Miloslav Vlček (ČSSD). Ten již minulý týden Právu řekl, že se cesty kvůli časovému zaneprázdnění neúčastní.

Výlet do Jihoafrické republiky bez mrknutí oka schválil sněmovní organizační výbor, v němž jsou zastoupeni představitelé všech frakcí. Výboru stačilo, stejně jako ve většině případů, stručné zdůvodnění: jednání s partnerským výborem, fiskální politika, rozpočtové priority v období přechodu k demokratické společnosti, vyrovnávání úrovně území, vzájemná ochrana investic – realizace.

JAR přitom nepatří k prioritám české zahraniční politiky, také podle exportní strategie ČR na léta 2006 až 2010 nepatří tato africká země mezi klíčové trhy pro český export a investice.

Cesta čtveřice poslanců do JAR byla plánovaná už na loňský rok. Zatímco tehdy byly plánované náklady odhadovány na 900 tisíc korun, pro letošek už vzrostly na 1,2 miliónu, což Sobotka nedokázal vysvětlit. „Nevím, proč došlo k navýšení rozpočtu,“ řekl Právu.