„Ve 12:34 tady v nárazech foukalo rychlostí téměř 134 kilometrů za hodinu. Průměr ale činil jen 60 až 70 kilometrů za hodinu,“ řekl Právu ve středu odpoledne meteorolog ze stanice Šerák Josef Ondráček s tím, že vítr poté začal slábnout.

„Blíží se však další fronty a tak uvidíme, co přinesou,“ dodal Ondráček.

Vichřice řádila také v Beskydech. „V nárazech na vrcholu Lysé hory byl naměřen vítr o síle 31 metrů za sekundu, což je zhruba 111 kilometrů v hodině,“ řekl pracovník meteorologické stanice na Lysé hoře Otakar Šlofar. Dodal, že vítr nedosáhl takové intenzity, že by ničil lesní porost na vrcholu nejvyšší hory Beskyd.

V horských oblastech Čech začalo sněžit

V českých horách nenabyl vítr takové síly, přesto počasí potrápilo hlavně řidiče. Například u Dubí na Teplicku vítr odpoledne srazil na vozovku velký strom a zatarasil oba jízdní pruhy, což samozřejmě způsobilo dlouhé kolony.

Jemný poprašek sněhu je i za nehodou kamionu s novými škodovkami, který sjel do příkopu u Studence na Novopacku. I zde se doprava na dlouhé minuty zkomplikovala, zvláště poté, co se ve vzniklých kolonách na kluzkých vozovkách dostaly do problémů další kamiony.

V horských oblastech Libereckého kraje sněží a silnice jsou hůře sjízdné. Husté sněžení a vítr navíc snižují viditelnost. Silničáři radí jezdit opatrně, protože zejména v polohách nad 600 metrů nad mořem zůstává sníh ležet a i na hlavních tazích to může klouzat.

„Motoristé bez zimní výbavy by do horských oblastí neměli vyjíždět,“ varoval náměstek ředitele Krajské správy Libereckého kraje Jiří Daníček.