ČSSD, lidovci, zelení i komunisté chtějí zastavit ekologický tendr. Co na to jako bývalý ministr financí, který zakázku zadal, říkáte?

Chtějí to zpolitizovat, mají na to právo. Od samého začátku je ale zřejmé, jak tu věc efektivně a rychle vyřešit. Od začátku jsme také věděli, že nemusíme dostat odpovídající nabídku a vláda nikoho nevybere. Otázka je, kdo se tak bojí, že bude předložena dobrá nabídka, a kdo má zájem, aby pokračoval současný systém, který umožňuje neustálé navyšování garancí, kdy se rozpočtované náklady zčtyřnásobí rozhodováním České inspekce životního prostředí. Všichni, kdo o této zakázce rozhodovali, např. pan ministr Svoboda, který pro ni hlasoval...

Ten říká, že se zdržel.

Já mám autentický záznam z obou vlád, kdy se o zakázce rozhodovalo. Pan ministr Svoboda neříká pravdu o tom, jaký problém zvedl, a že se zdržel. On ji podpořil a na zvukovém záznamu několikrát opakuje, že si myslí, že by měl být projekt realizován a že v něm žádná rizika nevidí. Je otázka, kdo se toho bojí do té míry, že je ochoten lhát. Já mám záznam z vlády, já jsem si ho prostě nahrál, když jsem tam byl. Když si zavoláte na vládní protokol, tak vám řeknou, jak se hlasovalo. Všichni byli pro, chyběl jen Nečas.

Kritici nyní říkají, že vláda nemá aktuální informace, jaké škody je třeba napravovat a jak by se měla stanovit spravedlivá cena.

Nemají pravdu, rozhodli se to zpolitizovat ještě dříve, než jim vláda ve Sněmovně podá informaci. Otázka je tady jediná, kdo se tak bojí, aby nebyla podána dobrá nabídka. My, kdo jsme zakázku vypisovali, jsme nevěděli, jestli dostaneme dobrou nabídku.

Proč vy tak bojujete, aby zakázka prošla podle vás?

Já se nesnažím, aby to prošlo, já bych rád viděl nabídky, abychom je mohli porovnat. Pokud nebudou na stole, tak komparaci nepůjde udělat.

Bude to srovnání nezávislé, bude i ta příští vláda moci říci ne?

Určitě, každá vláda bude moci udělat rozhodnutí, zda nabídka je, nebo není výhodná.