U některých hospitalizovaných má ale nemoc velmi těžký průběh. „Mají zvýšené jaterní testy, záněty jater, velké bolesti břicha, nesnášejí jídlo, zvrací, mají žluté oči, kůži a tmavou moč", upřesnil Právu primář infekčního oddělení.

Pacienti nyní dostávají léky, infuze, mají přísnou jaterní dietu a v nemocnici stráví téměř měsíc. Tři až šest měsíců pak mají klidový režim, musí vyhýbat fyzické zátěži, školáci nesmí cvičit.

Mezi sousedy se šíří panika z nákazy

Někteří obyvatelé z okolních domů mají velké obavy z dalšího šíření infekce. Lékaři paniku mírní. „Vysvětlovali jsme jim, že se bojí zbytečně. Nemohou se nakazit, když se s nemocným jen potkají na schodišti a na chodníku. To by museli mít blízký kontakt, používat společnou toaletu, nebo by si jejich děti musely hrát se stejnými hračkami," konstatoval Dlouhý.

Ani pro zdravé příbuzné a lidí z nejbližšího okolí nemocných to však vyšetřením nekončí. Budou pod dohledem 50 dní, což je inkubační doba. Musí chodit k praktickému lékaři na kontrolu a odběry. Pokud by měli příznaky nákazy, skončí okamžitě na infekčním oddělení.

Podle výsledků rozborů odebraných vzorků se hygienici v nejbližších dnech rozhodnou, zda nechají zdejší obyvatele zdarma očkovat.

Na infekčním oddělení ústecké nemocnice nyní leží se žloutenkou celkem 33 lidí z celého kraje. Podle primáře Dlouhého je to asi čtyřikrát více, než je v tomto období obvyklé.