Nemohu se zbavit dojmu, že proces tím dostane jakousi pachuť politizace, dokonce snad i inscenace. Vždyť každé hnutí soudců i obžalovaných budou bedlivě kontrolovat kamery stacionární i mobilní a tam, kde bychom právem očekávali prostředí komorní, budou bleskat reflektory. Co tak průběžné divácké hlasování?

Jaké štěstí ještě, že soud hodlá vysílat televize veřejnoprávní. Nehrozí totiž přerušování procesu reklamami. Ať už obžalovaní jsou obviněni z čehokoliv, do pravomocného rozsudku je třeba se na ně dívat jako na občany nevinné. Po přímém přenosu na nich něco ulpí, i kdyby byli třeba desetkrát osvobozeni.

Soudní procesy u nás, tak jako v každé demokratické zemi, jsou zásadně veřejné, pokud si přesně stanovené důvody nevyžádají vyloučení veřejnosti. Jsou země, kde dveře soudní síně jsou v průběhu jednání dokonce trvale otevřeny na znamení toho, že veřejnost je vítána. Jsou však také země, kde se při jednání nesmí fotografovat. Šetří se tím důstojnost jak procesu, tak jeho aktérů. Tož tak daleko v Česku nejsme. Česká televize je rozhodnuta dodat každou pihu soudce, každou kapku potu obžalovaných až do našich obývacích pokojů. Při chroustání makové telky a českých brambůrek budeme sledovat spravedlnost v přímém přenosu. Vinšujeme dobrou chuť těm za obrazovkou i před ní.

Česká televize svůj úmysl vysvětluje tím, že "celý případ... nese znak vysokého stupně vážného veřejného zájmu". To zní takřka zlověstně, alespoň pro nás starší. Nelze arciť srovnávat dnešek s léty padesátými, ani nynější justici s "justicí" komunistickou. Nicméně i tehdejší procesy "nesly vysoký stupeň vážného veřejného zájmu" a rozhlas (televize neexistovala) se činil, seč byl. Úmysl České televize už zapomenutou pachuť opět vyvolává.

Kdybych mohl radit, radil bych takto: Soudcům, aby televizní spektákl nepřipustili. České televizi, aby od svého záměru odstoupila. Nádavkem by si mohla odpustit i oblíbené šoty o zásahových jednotkách v akci. Množství nahých zločinců, ležících na zemi a řvaní černých zakuklenců působí už kontraproduktivně. Co takhle nechat právu možnost, aby nalezlo spravedlnost v klidu a v důstojném prostředí? Sledovanost by to pro jednou snad přežila.

PRÁVO 25. října