Tomu už totiž došla trpělivost po skandálech v Hradní stráži, obrátil se na vládu a ta mu vyšla promptně vstříc. Sloužící vojáci budou držiteli platného osvědčení pro určitý stupeň utajení.

Tato prověrka má být součástí souboru opatření, jež by měly vést "k minimalizaci páchání kázeňských přestupků, kterých se vojáci Hradní stráže v uplynulém období dopouštěli", uvedl v důvodové zprávě předkladatel ministr obrany Miroslav Kostelka.

Doba záklaďáků na Hradě skončila

"Už dnes je to poloprofesionální jednotka a do blízkosti prezidenta a do tajnějších prostorů by se měli dostat jen prověření profesionálové," uvedl pro Právo mluvčí obrany Ladislav Šticha. Podle něj už skončila doba, kdy na Hradě i na zámku v Lánech sloužili vojáci základní služby, u nichž se časem ukázalo, že byli například trestaní.

Základní prověrku lze podle Štichy uskutečnit do dvou měsíců. V praxi to znamená, že voják, který prochází tříměsíčním základním výcvikem, nemá mít přístup do blízkosti hlavy státu, dokud nebude prověřen. Vojáci základní služby mají do doby, než bude plně profesionalizována armáda, zajišťovat jen servis.

S ohledem na potřebu urychlit zmíněná opatření a vzhledem k jednoduchosti navrhované právní úpravy neprocházel tento návrh připomínkovým řízením a byl pouze doporučen Národním bezpečnostním úřadem.

Hradní stráž zajišťuje ostrahu Hradu, lánského zámku a také vojenské pocty při zahraničních návštěvách. Slouží u ní 160 profesionálních vojáků, 700 záklaďáků a 50 občanských zaměstnanců. Po transformaci v profesionální útvar by měla čítat zhruba 660 vojáků.

Hradní stráž v posledních letech proslula skandály nejen se šikanou, sebevraždou, ale i pornografickými snímky jejích příslušníků na internetu.