"Tuto liknavost Ústavního soudu považuji nejen s ohledem na summit Evropské rady, který proběhne 29. a 30. října (...) za neobhajitelný průtah v rozhodování soudu," konstatoval v podvečer Paroubek.

Doplnil, že pokud sám šéf soudu Pavel Rychetský na adresu senátorů řekl, že jejich chování hraničí s obstrukcí, pak "nelze volit ve vztahu k dnešnímu rozhodnutí Ústavního soudu jiná slova".

Připomněl, že soud už v září zrušil předčasné volby a nyní opět ukázal, že má snahu ovlivňovat politické procesy v zemi.

Podle Paroubka měl soud rozhodnout v úterý nebo ve středu, aby čtvrteční a páteční summit EU, který bude o smlouvě jednat, měl jasný postoj soudců. Summit bude řešit požadavek Václava Klause na výjimku pro ČR.

Ústavní soud odročil jednání o Lisabonu o týden

Topolánek: zkomplikuje to vládě jednání v Bruselu

"Nejsem překvapen, že Ústavní soud své rozhodnutí odročil. Myslím si, že kdyby chtěl rozhodnout dnes, tak by mohl být možná právem kritizován, že své rozhodnutí měl připravené," řekl v reakci na ÚS Topolánek.

Předseda ODS Topolánek soudí, že odklad verdiktu výrazně ztíží situaci české vládě na čtvrtečním a pátečním summitu Evropské unie. "Ale na druhé straně Evropa a EU musí mít pochopení pro naše ústavní zvyklosti, naše procedury," podotkl šéf ODS.

Předseda ODS Mirek Topolánek v úterý řekl, že rozhodnutí ÚS je komplikací, ale chápe ho.

Předseda ODS Mirek Topolánek v úterý řekl, že rozhodnutí ÚS je komplikací, ale chápe ho.

FOTO: Kateřina Šulová, ČTK

Dal zapravdu Rychetskému se slovy o obstrukci. "Doplnění stížnosti ze strany skupiny senátorů ještě v průběhu dnešního jednání působí jako pokus o obstrukci. Domnívám se, že toto doplnění mohli soudu doručit již dříve. Dnes to bylo vlastně jediné překvapení, pro mě spíše nepříjemné," sdělil Topolánek.