"Konkrétně se jedná o žádost náhrady škody způsobené rozhodnutím o vazbě," řekl Nově zástupce ministerstva spravedlnosti Richard Klíčník. Sání podal žalobu k obvodnímu soudu pro Prahu 2 a požaduje zhruba 250 000 korun.

Sání byl v květnu 2005 odsouzen na dva a půl roku do vězení, v srpnu ale Nejvyšší soud rozhodl, že ministerstvo spravedlnosti ho může vydat ke stíhání do Kataru, a to i přes nesouhlas soudu, který proces vedl.

Ministr Němec tehdy ujišťoval, že se Katar zavázal k dalšímu stíhání člena vládnoucí dynastie. Sání strávil v katarské vazbě osm dní, poté byl vyšetřován na svobodě a nakonec bylo v lednu 2007 stíhání ukončeno s odkazem na útrapy, které mu mělo přinést vyšetřování a roční vazba v ČR.

Soudce, který měl o princově požadavku na odškodnění rozhodovat, se označil za podjatého a kauzu odmítl. Nyní o své podjatosti rozhodují ostatní soudci, uvedla Nova. 

Podle právníků oslovených televizí nemá nevlastní bratranec katarského emíra, označovaný nepřesně za "katarského prince", šanci na úspěch. "Řekl bych bez nadsázky, že je to drzost," řekl Nově advokát Martin Tocik.

Exministra Němce kvůli kauze dvakrát vyšetřovala policie pro podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele, pokaždé však bylo prověřování odloženo.