Lyžařské areály na Šumavě jsou na zimu už připraveny. Mezi největší novinky bude patřit nová, 1850 metrů dlouhá dvousedačková lanovka na Kramolín, a superskipasy, s nimiž mohou lyžaři vyrazit na tři největší šumavské areály - Špičák, Kramolín i Zadov.

V Lyžařském areálu na Zadově už začali v pátek zkušebně uměle zasněžovat sjezdovky. "V nočních hodinách poklesla teplota až na -8,5 C. Jedná se zatím jen o test, ale pokud nám bude přát v dalších dnech počasí, mohla by se sezóna pomalu rozběhnout," uvedl vedoucí provozu Lyžařského areálu Zadov Luděk Sáska. Ceny denní permanentky tu zvedli o desetikorunu na 360 Kč pro dospělé, za 260 korun budou jezdit děti.

Špindl mráz vynechal

Klid doposud panuje na sjezdovkách v Krkonoších a sousedních Jizerských horách. Sněhová děla zatím nedovoluje spustit teplota, která se to v těchto dnech pohybuje okolo bodu mrazu. "Loni jsme začali s výrobou umělého sněhu v noci ze čtvrtého na pátého listopadu. Letos to zřejmě nebude dřív," konstatoval Jiří Beran, ředitel Skiareálu ve Špindlerově Mlýně, kde letos zůstává ceník jízdného na loňské úrovni, když celodenní permanentka vyjde na 550 korun.

Naplno už běží sněhová děla v Harrachově, kde první lyžaře očekávají už příští víkend. "Záleží pochopitelně na tom, zda vydrží mrazivé počasí," podotkl Ivan Hendrych z harrachovského Sportovního areálu, kde cena letošní celodenní permanentky stoupla ze 495 na 520 korun. Nejprve chtějí v Harrachově zasněžit čtyřsetmetrový úsek červené sjezdovky. "Doufejme, že se povede udělat dobrý podklad," řekl Právu Hendrych

V Krušných horách leží v nadmořských výškách nad 900 metrů nad mořem zhruba pět centimetrů sněhu. "Je ale přemrzlý, navíc do něj hodně foukalo, takže to není zatím ani na běžky," řekl Právu velitel krušnohorské Horské služby Rudolf Chlad, podle kterého se ranní teploty v posledních dnech pohybují kolem šesti stupňů pod nulou. "Přesto provozovatelé sjezdovek nezačali s umělým zasněžováním. Počítají totiž s tím, že sníh ještě roztaje," konstatoval Chlad.