Školou nyní otřásá skandál s nestandardní délkou studia několika set studentů včetně politiků a policistů a s plagiátorstvím při psaní školních prací.

Pecina upozornil, že současná kauza kolem školy není záležitostí letošního roku. "Že tam však takové způsoby fungovaly, věděla celá Praha. Zcela určitě to není otázka posledního roku," řekl Pecina.

 

Bohužel si nepamatuji, kdo to byl. Je to již dávno.Martin Pecina

Uvedl, že zhruba dva měsíce poté, co se v roce 2003 stal náměstkem, ho "někdo navštívil" a nabízel mu studia na plzeňské právnické fakultě.

"Sdělil jsem mu, že to je potíž, protože jsem nový náměstek a mám mnoho práce. On mi řekl, že by mi to nezabralo mnoho času. Když jsem odpověděl, že jen cesta do Plzně trvá dlouho, řekl mi, že bych nemusel jezdit. Pak jsem dodal, že za tři roky jsou volby a že nehodlám jezdit zbytek studia z Frýdku-Místku do Plzně. Na to mi odpověděl, že bych měl studium dávno dokončené," řekl Pecina týdeníku Euro.

"Bohužel si nepamatuji, kdo to byl. Je to již dávno," dodal.

Problémy na škole začaly před několika týdny zjištěním, že proděkan fakulty Ivan Tomažič asi opsal desítky stran v dizertační práci. Při objasňování případu se zjistilo, že na fakultě údajně chybějí desítky diplomových a disertačních prací, mimo jiné známých politiků.

Pověřený šéf fakulty Jiří Pospíšil v nděli v České televizi řekl, že v knihovně fakulty chybí asi 175 rigorózních prací, které byly obhájeny od roku 2006. Podle něj to neznamená, že práce neexistují či vznikly podvodem. Vedení školy se je nyní snaží najít v jiných částech fakulty.

Vyšetřování případu také ukázalo, že asi 400 lidí možná fakultu absolvovalo nestandardně rychle. Kontrola odhalila několik případů podezřele krátkého studia i na jiných právnických fakultách.