Pracovníci úřadu na místním hřbitově nastříkali na desítky nezaplacených náhrobků zelenou fosforovou barvou asi třiceticentimetrové kříže. Hřbitov tak před blížícím se svátkem zesnulých vypadá jako po nájezdu vandalů.

Fosforové kříže na hřbitově

Fosforové kříže na hřbitově

FOTO: Jaroslav Švehla, Právo

"O této události jsme se dozvěděli z tisku. Okamžitě jsme reagovali a zahájili prověření případu. Budeme shromažďovat podklady pro vyhodnocení, zda nedošlo ke spáchání trestného činu výtržnictví,“ řekla Právu českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková s tím, že policisté budou zjišťovat zavinění konkrétních osob.

 

I když nezaplatili, stále to je jejich majetek a nikdo nemá právo na něj cokoliv malovat.místní obyvatelka

Mezi návštěvníky hřbitova vyvolala neobvyklá vymáhací akce velké pozdvižení. Nikdo nechápe, proč úřad nepostupoval více diskrétně a s úctou.

"Hrob rodiny našich známých také okřížkovali. Po smrti rodičů se ale odsud odstěhovali do Prahy a za hrob asi zapomněli zaplatit," řekla starší žena, kterou označkování hrobů velmi pobouřilo. "I když nezaplatili, stále to je jejich majetek a nikdo nemá právo na něj cokoliv malovat. V případě pietního místa je to nemorální," myslí si žena.

Podle Karla Švandy z kamenickošenovského správního odboru, který má správu hřbitova na starosti, se postupuje podle zákona. "Barva je smyvatelná, označení bude majitelům po zaplacení zdarma odstraněno," ujistil Švadna, který si výsledky akce pochvaluje. Na výzvu uveřejněnou v místním měsíčníku prý nezareagoval nikdo, nyní se už přihlásilo a zaplatilo 30 lidí.