„Je to politické science fiction, virtualita,“ prohlásil poslanec na úterní tiskové konferenci ve Sněmovně. Politické pozadí podle něho dostala kauza již při jeho nástupu do funkce vládního zmocněnce pro Moravskoslezský kraj v roce 2006, kdy „vznikl konkurenční boj soc. dem. v tomto kraji“.

Podle něho je založena na lživém tvrzení o tom, že měl jako jednatel společnosti UT 2002 zpronevěřit peníze ze státních dotací na výzkumné úkoly, jejichž zadavatelem bylo ministerstvo životního prostředí (MŽP).

Žádostí policie o jeho vydání k trestnímu stíhání by se měl poprvé zabývat mandátový a imunitní výbor Sněmovny.

"Myslím, že pan poslanec by se měl zachovat jako muž a konečně přestat dětsky lhát a zapírat,“ reagoval na Wolfova slova šéf ČSSD Jiří Paroubek.

"Být na jeho místě, tak bych se vzdal imunity,“ dodal. 

Zmocněnec, poslanec

Z dokumentů, které poskytl spolu se svou právní zástupkyní Klárou Veselou Samkovou novinářům, vyplývá, že společnost UT 2002, jíž je podle svých slov minoritním vlastníkem, získala v dubnu 2006 dotace na dva výzkumné programy. O měsíc dříve se stal Wolf zmocněncem vlády pro Moravskoslezský kraj.

„V době, kdy tato společnost vyhrála výběrové řízení na více projektů, které měly být dotovány z MŽP, jsem záhy potom odstoupil z funkce jednatele této společnosti, poněvadž jsem se začal zabývat politikou a zákony toto ani nepřipouštěly. Stal jsem se zmocněncem vlády pro Moravskoslezský kraj. V době následující přišly dotace z MŽP. Tyto byly pod kontrolou úředníků ministerstva a z toho máme zápisy,“ prohlásil Wolf v úterý před novináři.

V dokumentech je uvedeno, že funkce jednatele společnosti UT 2002 se vzdal až 2. března 2006. V červnu téhož roku byl zvolen poslancem za ČSSD.

Podle Wolfa se o jeho kauze začalo hovořit až v roce 2008 v souvislosti z volbou prezidenta a poté v době, kdy opustil ČSSD. „Pak se začalo hovořit o tom, že došlo k zpronevěření nějakých financí z dotací. V té době už žádné dotace nebyly, tedy jsem jako spolumajitel neměl co zpronevěřovat,“ tvrdí Wolf.

Užití prostředků podle něho prověřila kontrola MŽP. Vyjadřoval se k tomu i NKÚ, který konstatoval, že nedošlo ke spáchání žádného trestného činu.

Metody versailleského dvora?

Poslanec zveřejnil výsledek dvou projektů, které jeho společnost řešila s pomocí dotací. Jeden, který se zabýval možným využitím pryžového odpadu, skončil patentovým vzorem. Druhý, který řešil „relaci mezi politikou ŽP a ekonomickým rozvojem“, byl po dvou letech ukončen dohodou o narovnání.

„Závěrem byl rozchod dvou stran – UT 2002 a MŽP  - na právním základě. V dohodě se praví, že obě strany mají své závazky vůči sobě vyřešeny, jinými slovy, že si nic nedlužíme,“ prohlásil Wolf.

Poslanec i jeho advokátka se pozastavili nad tím, že nemají žádné informace od orgánů činných v trestním řízení o tom, čeho se měl Wolf dopustit. Pouze z médií vědí o tom, že policie již požádala Sněmovnu o jeho vydání k trestnímu stíhání a do dokumentů, které k tomu zatím má mandátový a imunitní výbor, dosud neměli příležitost nahlédnout. Podle šéfky výboru Hany Šedivé (ČSSD) o tom musí rozhodnout poslanci.

Samková prohlásila, že každý by měl mít právo vědět, jaké spisy jsou na jeho osobu vedeny, jaké informace jsou o něm sbírány a v jakém stádiu se orgány státní správy zabývají jeho osobou.

Před rokem byl prý Wolf pozván na policii k podání vysvětlení „jakési imaginality“. Z toho byl pořízen zápis, jehož kopii mu policista odmítl vydat. „Od té doby se dozvídám veškeré informace z tisku a televize,“ uvedl Wolf.

Veselá Samková k tomu dodala, že „v této zemi se rozmohla vzájemná trestní oznámení“ a „došlo k naprosté kriminalizaci politické scény“. Podle ní jsou to metody „versailleského dvora doplněné pouze mobilními a internetovými sítěmi“.