Na ztrátu razítka s evidenčním číslem sedm upozornily univerzitní noviny. Jeho zmizení už vyšetřuje policie.

Razítko podle informací Práva nepatřilo nikomu ze zdejšího profesorského sboru. Ke zneužití razítka podle Pospíšila nemůže dojít. "Jeho užití nemá ode dne, kdy zmizelo, právní účinnost. Okolnosti, jak ke ztrátě došlo, ale budeme samozřejmě prošetřovat," řekl Právu Pospíšil. Komu razítko patřilo, zatím neví, sekretariát fakulty odmítl sdělit jakékoliv podrobnosti.

"Kvalifikovali jsme to jako přestupek proti majetku," uvedla mluvčí plzeňské policie Simona Čejková. Po pachateli pátrají policisté z Obvodního oddělení Plzeň-střed.

 

Jan Kocina, který vyučuje na katedře trestního práva, uvedl, že učitelé s těmito razítky prakticky vůbec nepřicházejí do styku. "Nevzpomínám si, že bych ho na katedře někdy viděl," uvedl Kocina.  

Podle říjnového vydání Měsíčníku Západočeské univerzity to není první ztracené razítko. Už v průběhu prázdnin se jedno s číslem pět ztratilo také na Filosofické fakultě. 

O titul má přijít Harangozzo z kauzy Berka

Podle deníku Mladá fronta Dnes, který informoval o chystaném prvním odebrání právnického titulu, má o titul Mgr. před jménem přijít Jan Harangozzo, obžalovaný v kauze spojené s konkurzní mafií ústeckého soudce Jiřího Berky.

"Ano, je to pravda, pan rektor mně potvrdil, že jde o tohoto člověka," uvedl na dotaz Práva Pospíšil s tím, že podle expertízy ministerstva školství může být akademický titul odebrán v rámci řízení na univerzitě. Na rektorátu se v současnosti kontrolují seznamy absolventů práv, zda studovali podle pravidel a zda absolvovali všechny potřebné zkoušky. 

Podle MfD z policejních odposlechů vyplývá, že Harangozzo získával zkoušky jinak než studiem. Jeho přítel Vladislav Větrovec, další obžalovaný v Berkově kauze, Harangozza v odposlechu informuje o tom, že mu zařídil zkoušku ze životního prostředí. Podle odposlechu to bylo prostřednictvím bývalého proděkana fakulty Milana Kindla, který rezignoval v souvislosti s odhalením opsané dizertace svého kolegy a také bývalého proděkana Ivana Tomažiče. Poté začaly vyplouvat na povrch další problémy školy.

Podle právnického rozboru ministerstva školství může Západočeská univerzita odebrat v minulosti udělené tituly, pokud se ve správním řízení v rámci univerzity zjistí, že titul nebyl získán řádným způsobem.