Poslanci ODS míní, že to není pravda, novela je podle nich nepřipravená a je třeba ji projednávat déle. Sněmovna debatu přerušila do středy. Do té doby se chtějí poslanci ze zdravotního výboru sejít s předsedou Úřadu na ochranu osobních údajů Karlem Neuwirtem.

"Kdokoli z vás kdykoli byl anebo bude hospitalizován se sebevětší banalitou, tak bude zanesen do nějakého státního registru se jménem, rodným číslem, diagnózou, bydlištěm a povoláním. Toto je obsahem tohoto zákona," soudí poslanec Miroslav Ouzký (ODS).

Koalice: jde jen o úpravu zákona

Autoři z řad koaličních poslanců oponovali tím, že jejich předloha žádný nový stav nezavádí. Fungování registrů podle nich jen upraví přímo v zákoně, nyní totiž existují na základě nižší právní normy, což zřejmě nebude od ledna možné.

Zákonná úprava počítá s registrem onkologických pacientů, hospitalizovaných, rodiček, novorozenců, vrozených vad, potratů, cévní chirurgie, kardiochirurgie, kloubních náhrad, nemocí z povolání, lékařů, lékárníků a zubařů a také lidí, kteří se léčí z drogové závislosti za pomoci substitučních látek.

Některé z těchto registrů jsou už léta vedeny a stát z nich vychází v přípravě celonárodních preventivních programů jako je například prevence rakoviny prsu nebo tlustého střeva a konečníku.