Kromě Komorouse chce také povýšit na generálmajora policejního prezidenta Oldřicha Martinů, který by tak získal nejvyšší možnou hodnost.

„Pan Komorous si to zaslouží za svou dlouholetou práci u policie i teď na ministerstvu vnitra,“ řekl k tomu Právu Pecina. Bývalý šéf protidrogového policejního útvaru má na ministerstvu na starosti boj s extremismem a také policejní reformu.

Komorous však kromě nekompromisního přístupu k drogové problematice proslul i několika kontroverzemi, především angažmá v uskupení Ordo Lumen Templi založeném zpěvákem Danielem Landou. Známá je i jeho hádka z roku 2007 s tehdejším šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Janem Kubicem, který mu vytkl předlistopadové kontakty s komunistickou Státní bezpečnostní (StB). Komorous se už dříve hájil tím, že na škole StB pouze studoval jazyky.

Ministr vnitra Martin Pecina.

Ministr vnitra Martin Pecina.

FOTO: Petr Horník, Právo

Pecinův návrh jmenování nových generálů už schválila vláda, konečné slovo bude mít ale prezident republiky Václav Klaus, který nové generály jmenuje většinou u příležitosti státního svátku.

Letos už přitom odmítl návrh předchozí Topolánkovy vlády na povýšení dnes už bývalých náměstků policejního prezidenta Jiřího Houby a Ivana Bílka na brigádní generály. S nimi měl původně na vrchol hodnostní pyramidy u policie postoupit také Martinů.

Kromě Komorouse a Martinů navrhuje Pecina povýšit na brigádní generály také ředitele západočeské policie Miroslava Maštěru a zástupce generálního ředitele Hasičského záchranného sboru Miloše Svobodu.